banner15

Bagram Guantanamo'dan 'Daha Kötü'

New York Times gazetesi, "Bagram'daki Amerikan cezaevi, Guantanamo'dakinin aynısı olmaya başladı" diye yazdı. New York Times ayrıca, Savunma Bakanlığı yetkililerin sözkonusu haberle ilgili gazetenin mülakat talebini de geri çevirdiğini söyledi.

Bagram Guantanamo'dan 'Daha Kötü'

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times gazetesi, ABD'nin Afganistan'daki cezaevi Bagram'ın Küba'daki cezaevi Guantanamo'nun aynısı olmaya başladığını savundu. Gazete, ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkiliye dayanarak verdiği haberde, başkent Kabil'in 65 kilometre kuzeyinde yer alan Bagram'da, ABD ordusu tarafından yönetilen hapishanesindeki durumun, Guantanamo cezavindekinden "daha kötü" olduğunu kaydetti.Haberde, yüzlerce mahkumu yargılamadan Guantanamo'da tutan ABD'nin Bagram cezaevinde de gizliden gizliye aynı şeyi yapmakta olduğu belirtilirken, ''Küba'daki Guantanamo Amerikan cezaevinin geleceğiyle ilgili bir uluslararası tartışma şiddetlenirken, askerler, şimdi 500 kadar terör sanığının çok daha kötü koşullarda, haklarında bir suçlama olmaksızın tutulduğu, daha az göz önündeki, Afganistan'daki bir başka cezaevini gizlice genişletti'' denildi. New York Times'daki haberde, ABD Savunma Bakanlığı yetkililerinin Afganistan'daki ana Amerikan askeri üssü Bagram'daki cezaevini genellikle ''geçici bir tutuklama merkezi'' olarak tanımladıklarını, burada bulunan mahkumların çoğunun Afgan olduğunu ve bir genel af çerçevesinde serbest bırakılabileceklerini ya da Amerikan yardımıyla inşa edilecek bir başka hapishaneye nakledilebileceklerini söyledikleri belirtildi.
   
Kızılhaç'ın ziyaretine izin verilmiyor

Gazete, bazı mahkumların en az 2-3 yıldır Bagram'daki hapishanede tutulduğunu belirterek, avukatların içeri girmesine izin verilmediği gibi mahkumların haklarındaki iddiaların görüşülmesi için mahkemeye çıkarılmadıklarını söyledi. ABD ordusunun uzun bir süre Bagram'daki hapishaneyi dünya kamuoyundan gizlediğini ve fotoğraf çekilmesine izin vermeyerek, mahkumların isimlerini açıklamadığını vurgulayan gazete, Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün hapishaneyi ziyaretine izin verildiğini bildirdi. Bagram'daki hapishaneden salıverilen eski mahkumların yanı sıra askeri yetkililer ve askerlerin açıklamalarına yer veren New York Times, tel örgülerle çevrili hapishanede mahkumların beton zeminde köpükten hasırlar üzerinde yattığını ve bir yıl öncesine kadar tuvalet ihtiyacının kovalarla karşılandığını yazdı. New York Times ayrıca, Savunma Bakanlığı yetkililerin sözkonusu haberle ilgili gazetenin mülakat talebini de geri çevirdiğini söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48