Bahattin Yıldız ve Faruk Aktaş'a halen ulaşılamadı

Afganistan'da düşen, sitemiz yazarlarından Bahattin Yıldız'ında bulunduğu, uçağa ulaşılamadı, arama çalışmaları devam ediyor.

Bahattin Yıldız ve Faruk Aktaş'a halen ulaşılamadı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan’da 3 gün önce düşen uçağın enkazının yeri belirlendi ama enkaza halen ulaşılamadı Düşen uçağın içinde sitemiz yazarlarından Bahattin Yıldız ile İHH Güney Asya sorumlusu Faruk Aktaş ve İHH için çalışan iki Afgan vatandaşı İkbal ve Aynüddin Yoldaş da bulunuyordu. Yoğun sis, kar ve dağların yüksekliği sebebiyle arama kurtarma helikopterleri enkazın bulunduğu tahmin edilen bölgeye yaklaşamıyor. Afgan dağları geçit vermiyor. Uçakta bulunan 45 kişi için yoğun arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiği de gelen bilgiler arasında... 

Afganistan iki evladını kaybetti

İHH’nın partner kuruluşu Hedef Vakfı Genel Müdürü Ahmet Igbal Yoldaş ve Hedef Vakfı Dış İlişkiler sorumlusu Aynuddin Yoldaş da uçakta bulunuyordu.

Ahmet Igbal Yoldaş, 1982 Tahhar vilayeti doğumlu. Kabil Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Igbal Yoldaş aynı zamanda Harp Okulu Akademisinde öğretim üyesiydi. Bekardı.

Aynuddin Yoldaş ise 1977 Tahhar vilayeti doğumlu. Kabil Üniversitesi Edebiyat 3. sınıf öğrencisiydi. Evli ve bir yaşında Muhammed isimli çocuğu vardı. 7 dil biliyordu. Onu tanıyanlar, “Afganistan büyük bir evladını kaybetti” şeklinde konuştu.

Ahmet ve Aynuddin, amca çocuklarıydı. Onların aileleri de endişeli bir şekilde uçağın düştüğü Salang geçicinden gelecek haberi bekliyor.

İHH'DAN YILDIZ VE AKTAŞ İÇİN AÇIKLAMA

İHH'dan yapılan yazılı açıklamada, Afganistan'da 3 gün önce düşen uçaktaki İHH ekibine hala ulaşılamadığını, olumsuz hava koşulları ve dağların yüksekliği nedeniyle arama kurtarma helikopterlerinin, enkazın bulunduğu tahmin edilen bölgeye yaklaşamadığı bildirildi.

Uçakta bulunanların hikayelerine de yer verilen açıklamada, şunlar ifade edildi:

''İHH Afganistan Proje Koordinatörü Bahattin Yıldız ve Asya Masası Sorumlusu Faruk Aktaş uçmadan önce Fatih'te en son Gerçek Hayat Dergisi muhabiri Adem Özköse ile görüşmüşler. Yıldız'ın son konuşmasında sanki bir daha dönmeyecekmiş gibi ölümden bahsettiğini belirten Özköse, son görüşmemizde Bahattin ağabey insanın dünyaya bağlanmaması gerektiğini ifade ederek, 'her an ölüme hazır olmamız gerektiğini' söyledi.

Faruk Aktaş ise 6 yaşındaki engelli oğlunu arabayla hastaneye götürmek için ehliyet almaya karar vermiş. Aktaş, ehliyet sınavını kaçırmamak için Afganistan programını bir hafta ertelemiş.

Aktaş'ın yakın akrabası Mustafa Oflu, 'Aktaş bana En büyük dileklerimden birisi Bahattin ağabeyle yolculuk yapmaktı. Şimdi bu dileğim gerçekleşti. Çok mutluyum' şeklinde konuştu.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım ise, 'Faruk arkadaşımızın isteği oldu. Allah onları beraber yola çıkardı ve yolculukları halen devam ediyor' dedi.''

DİĞER TÜRK YOLCUNUN AİLESİNDE DE YAS VAR

 

Uçakta bulanan diğer Türk yolcu Mustafa Cıbıllı'nın Adana'da bulunan ailesinin endişeli bekleyişi sürüyor.

Uçakta bulunduğu ifade edilen muhasebeci Mustafa Cıbılı'nın (29) Ulubatlı Hasan Mahallesi 3030 Sokak'taki evinin önünde Yüreğir Belediyesi tarafından taziye çadırı kurulurken, çadırda toplanan akrabaları ve tanıdıkları ise olumlu bir haber gelmesini bekliyor.

 

İLGİLİ HABERLER:

DOSTLARI, YAKINLARI YILDIZ'I ANLATTI

BİR 'YILDIZ' KAYDI

                                 Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 18:44
banner53
YORUM EKLE

banner39