banner39

Bahçeli, Aytaç Durak'ın istifasını istedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aytaç Durak'ın partiden istifasını istedi.

Arşiv 16.03.2010, 11:21 16.03.2010, 12:16
Bahçeli, Aytaç Durak'ın istifasını istedi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MHP lideri Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada  Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aytaç Durak'ın istifasını istedi. Bahçeli, 'Sayın Aytaç Durak, partinin disiplin yolunu bırakmadan istifa etmeli, savcılık da harekete geçmelidir' diye konuştu.  

Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli, "Aytaç Durak bize disiplin yolunu bırakmadan partiden istifa etmeli. İddialar suç duyurusu olarak kabul edilmeli ve savcılık harekete geçmeli" dedi.

29 Mart seçimlerinin ardından Durak ile yakın çalışma arkadaşları arasında birbirlerini "yolsuzluk yapmakla" suçlayan, ağır iddialara kadar varan tartışmanın kamuoyuna yansıdığını ifade eden Bahçeli, "Çok uzun yıllardan beri Adana Büyükşehir Belediyesi bünyesinde beraber görev yapan bu şahısların birbirleri hakkında isnat ettikleri suçlar MHP'nin asla kabul edemeyeceği ve göz yummayacağı ahlaki alanlardır. Bugüne kadar toplumun en hassas olduğu ahlaki konularda zafiyet gösterenlerin MHP'de barınmaları ve sığınmaları söz konusu olmamıştır" dedi.

Bahçeli, "Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığında yaşanan olaylar ve iddialarla ilgili olarak MHP tarafından gerçeklerin ortaya çıkartılması için muhakkık heyet teşkil edilmiştir. Şahısların birbirleri hakkındaki iddiaları bir iş ilişkisi olarak kabul edilmeli ve Adana Cumhuriyet Savcılığı tarafından adli tahkikat süreci başlatılmalıdır. Bu konuda İçişleri Bakanlığı gerekli gördüğü bütün hukuki ve idari süreçleri harekete geçirmeli, konu bütün yönleriyle aydınlatılmalıdır" diye konuştu.

MHP lideri, "Partimiz gerçekler ortaya çıkıncaya kadar hiçkimsenin suçlu ilan edilemeyeceğine inanmaktadır. Ancak son derece hassas olduğumuz alana giren bu konuda adı geçen ve birbirlerine suç isnat eden şahıslar aklanıncaya, yolsuzluk iddiaları son buluncaya kadar bu kişilerin MHP tüzüğü gereğince üyelik ilişkilerine ara vermek üzere disiplin hükümleri başlatılacaktır. Konunun bütün yönleriyle aydınlatılmasıyla oluşacak gelişmelere göre bu şahısların üyeliğe kabul durumları talepleri halinde yeniden gözden geçirilecektir. Temennimiz odur ki, bize herhangi bir şekilde disiplin soruşturmasına sebebiyet verdirmeden, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyesi partimizden istifa etmelidir" dedi.

AYTAÇ DURAK İDDİALARI YALANLAMIŞTI

İstanbul'da önceki gün bir basın toplantısı düzenleyen Aytaç Durak, 2 milyar dolar serveti olduğu iddiasını yalanlamış; malvarlığının 40 milyon doların biraz üzerinde olduğunu; sahip olduğu arsaların bir bölümünün kendisine eşinin babasından miras kaldığını söylemişti. Durak, elindeki arsaların değerlenmesini belediye başkanı seçilmesine değil, şehirleşmeye bağlamıştı.

ADANA VALİSİ: SÜREÇ BAŞLADI

Adana Valisi İlhan Atış da, "Adana Büyükşehir Belediyesindeki olayların yüzde 99'u ile ilgili adli süreç başladığını" belirterek, "Deniz dalgalanmadan durulmaz, sonucun çok iyi olacağını tahmin ediyorum" dedi.

Vali Atış, MHP'li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile kendi partisinin meclis üyesi ve başkan vekili Mustafa Tuncel arasındaki karşılıklı suçlamalarla ilgili hiçkimsenin yorumda bulunmasının doğru olmayacağını, kararı yargı organlarının vereceğini bildirdi.

SAVCILIK DA SORUŞTURMA BAŞLATTI

Adana Cumhuriyet Savcılığı da, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile bazı belediye meclis üyeleri hakkında bir süredir basında çıkan haberler ve iddialar nedeniyle inceleme başlattı.

Söz konusu iddialardan bazıları hakkında soruşturma yapıldığı, bazıları hakkında da süren davalar olduğu, ancak daha önce soruşturulmayan iddiaların belirlenmesi için çalışma sürdürüldüğü belirtildi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?