banner39

Bahçeli: Büyük bir siyasi deprem olacak

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Ak Parti'yle Anasayasa değişikliği konusunda işbirliğine hazırız dedi.

Arşiv 01.04.2008, 10:49 01.04.2008, 12:44
Bahçeli: Büyük bir siyasi deprem olacak

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de büyük bir siyasi depremin yaşanacağını belirterek, kapatma davası hakkında şunları şöyled: "Bundan sonra daha zorlu bir süreç başlamıştır. iktidarın karalarının tartışmaya açılacak bir süreç başlamıştır. Siyasi kriz ortamı derinleşiyor. Bugünkü krizin bir anayasa krizi ve rejim bunalımına dönüşmemesidir. Türkiye'nin bu noktaya gelmesi talihsizliktir. Diyalog kararları açılamamıştır. Çözüm için demokratik mekanizmalar harekete geçirilmedi. Gemlenemeyen siyasi ihtirasla bu süreç yönetilemez"

Devlet Bahçeli, Ak Parti'nin kapatma sonrasında nasıl hareket etmesi gerektiğini şu ifadelerle anlattı:

Önyargıları suya sabuna dokunmadan, bunlardan doğru sonuçlar çıkarmak gerekiyor. İnsiyatif alması gereken siyasettir, yargı bu sürecin dışındadır. Krizden çıkışın yegane adresi TBMM'dir. Bu süreçte tek başına belirleyici olan AK Parti somut adımlar atarak süreci başlatmak Başbakan'ın görevidir. Kendini hukuki yönden savunması gereken AK Partidir. Başbakan tüm yönleriyle amacını bizimle paylaşmalıdır. Kapatma davası sonrası Başbakan'ın tavrı anlaşılabilir değildir. Başbakan mutlak haklılık pozisyonuna girdi. Ona göre herkes haksız. Herkes ona tuzak kuruyor. Başbakan Milli İrade kalkanına sığınmaya çalışmaktadır. Bulgaristan'da ben yanlış yaptım ki geri adım atayım demesi bunun tezahürüdür. Sayın Başbakan'ın bilinçaltında yargıya müdahale etmek istediği ancak buna gücü yetmediği anlaşılıyor. Önümüzdeki siyasi krizden en az hasarla çıkması bu ruh hali ve kafa yapısının değişmesi elzemdir. Şimdi sukünete ve sağduyuya ihtiyacı vardır"

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIRIZ

Devlet Bahçeli Anayasa değişikliği konusunda işbirliğine hazır olduklarını belirterek şunları kaydetti:

"Anayasa değişikliği için AK Parti ile işbirliğine hazırız. AK Parti'nin yapacağı özel anayasa düzenlemesinden DTP'de yararlanacak. Parti kapatma yerine yöneticileri cezalandırılmalı. AK Parti yöneticilerinin doğru anlamalarını samimiyetle ifade etmek isterim. MHP Hukuka ve anayasaya gölge düşürmeyecek bir yaklaşımı ortaya koymuştur. Bunu eksik ve yetersiz bulabilirsiniz.

ÖMÜR BOYU YASAK FİKRİ YOK

Ömür boyu yasakla ilgili bir düşüncemiz yok. Hiçbir zaman gündemimizde olmamıştır. Önerimiz çarpıtılarak bunu verin genel başkanınızı alın partinizi şeklinde yorumlanması konunun bilinçli olarak saptırılmasını gösteriyor.

Sayın genel başkanınız sizin olsun, biz alıp da ne yapacağız. Genel Başkanınız ve partiniz savunmasını yapar da aklanırsa biz bundan memnun oluruz. Siz de şarkılarınızla yolunuza devam edersiniz. Biz sizlerle yürüdüğümüz ve bundan sonra da birlikte yürüyeceğimiz yol yoktur.

SÖYLEDİKLERİMİZİN ARKASINDAYIZ

Sayın başbakan bizim siyasi çizgimizde hiçbir dönemde kırılma ve sapma olmamıştır. İnandığımızı söylemiş, söylediğimize inanmış ve bunun arkasında durmuşuz. Bizim beyanlarımız ayaküstü söylenmemiştir. 15 Mart 2008 tarihli basın açıklamamız ile grup konuşmamızın metinleri herkesin bilgisine açıktır. Yapmanız gereken bu metni iyi okumanız ve doğru anlamaya çalışmanızdır.

Anayasa Mahkemesi önünde bulunan davalarda her iki sürece mahkeme kendi karar verecek.


 

Yorumlar (6)
Zeynep 15 yıl önce
Kendinizimi anlatıyorsunuz Bahçeli,siz sebep oldunuz ihtiraslarınız yüzünden bu milleti hiç düşünmediniz yazıklar olsun size.
bak 15 yıl önce
siyasi kriz derinleşiyor söylemleriyle kendi çıkarınız için devletin zarar görmesini dahi önemsemiyosunuz. neden dillendiriyosun siyasi krizin derinleşmesini. çünkü milletin refahı umurunuzda bile değil. sadece cebinizi düşünüyosunuz. koltuğu ele geçirmek için devleti dahi tehlikeye atıyosunuz. millet olan biteni pek güzel görüyo sayın bahçeli. pek yakında tabanınızda yaptıklarınızı size ödetecek.
hasan ta_ 15 yıl önce
say1n bahçeli buülkenin kötüye gidi_inden memnun görünüyor kendisi akpnin kapat1lmas1 için canügönülden çal1_1yor.bu millete ihanet ediyor
Vedat Kilic 15 yıl önce
Terorist ve Cetelerle demokratik cozume girilmez. Sizmisiniz VATAN SEVERLER. Yesinler sizin sevginizi.
Celal 15 yıl önce
Gerçekten yazık
Celal 15 yıl önce
Akp'yi, kapatma davasında en büyük suç olarak görülen türban meselesinde gaza getirip kapatma davası sonrasında ortada bırakan ve seçimle Akp'yi geçemeyeceğini bilen Mhp'nin demokrasi ve en büyük cezayı sandıkta halk verir gibi söylemleri hiç inandırıcı değil bence...
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?