banner39

Bahçeli, erken seçim ve OHAL istedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, OHAL'in yeniden uygulanmasını istedi.

Arşiv 19.06.2010, 14:05 19.06.2010, 15:29
Bahçeli, erken seçim ve OHAL istediMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'nin tarihi bir yol ayrımına geldiğini belirterek Başbakan Erdoğan'a terörle mücadelede acil ve etkili önlemler alması ve TBMM'de acilen erken seçim kararı alması çağrısında bulundu.

Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Gediktepe'deki askeri birliğe yapılan kanlı PKK saldırısında 8 askerin hayatını kaybetmesi ve 14 askerin yaralanmasının Türk milletinin yüreğini dağladığı ve derin bir yasa boğduğunu söyledi. Türk milletinin ayakta olduğunu, haklı bir infial ve öfke içinde bulunduğunu söyleyen Bahçeli, şehitlere Allah'tan rahmet yaralı askerlere de acil şifalar diledi.

"TÜRKİYE TARİHİ BİR YOL AYRIMINA GELDİ"

AKP hükümetinin 2002 yılında iktidara geldiğinde terörün bitme noktasına geldiği bir Türkiye devraldığını ancak aradan geçen 8 yıla yakın sürede terörün sürekli tırmandığını ve bu sürede teröre 800 şehit verildiğini ifade eden Bahçeli "Başbakan Tayyip Erdoğan'ın PKK açılımını başlatmasından bu yana ise şehit sayısı 125'e ulaşmıştır. AKP döneminde kanlı terör cesaret ve cüret kazanmış, etnik bölücülüğün önü açılmış ve ayrılıkçı ve bölücü emellerinin hayata geçirileceği ümitleri yeşertilmiştir. Bu vahim ve karanlık tablonun mimarı ve baş sorumlusu Başbakan Erdoğan ve hükümetidir" dedi. AKP hükümeti ve Başbakan Erdoğan'ın terörle mücadelede tarihin ve milli vicdanın affetmeyeceği büyük bir acz sergilediğini, güvenlik güçlerinin terörle mücadelesini zaafa uğratacak adımlar attığını kaydeden Bahçeli, "Başbakan Erdoğan ve AKP hükümeti, Kuzey Irak'tan kaynaklanan terör tehdidine karşı etkili caydırıcı önlemler almamış, Kuzey Irak'a geniş çaplı kara harekâtının önünü kesmiş, bunun yerine terörün hamisi Barzani'ye ağabey diyerek siyasi akrabalık ilişkisi kurmuş ve bu peşmerge reisini kırmızı halılarla karşılayarak kucaklamıştır. Çok ağır bir ihanet kuşatması altına alınan ve karanlık bir uçurumun sürüklenmek istenen Türkiye tarihi bir yol ayrımına gelmiştir. Başbakan Erdoğan ve hükümetine buradan seslenmek ve teslimiyeti etnik bölücülüğün taşeronluğunu bırakıp terörle mücadelede acil ve etkili önlemler alma çağrısında bulunmak istiyorum" görüşünü dile getirdi.

"MGK ÖNE ÇEKİLMELİ, OHAL İLAN EDİLMELİ, KARA HAREKATI YAPILMALI"

24 Haziran'da yapılması planlanan MGK toplantısının öne çekilerek önümüzdeki Pazartesi günü yapılmasını isteyen Bahçeli, hükümete ve Başbakan Erdoğan'a şu önerilerde bulundu:

"-PKK terörü ve etnik bölücülük özel gündemiyle yapılacak toplantıda terörle mücadele için kapsamlı önlemler karara bağlanmalı ve PKK açılımı zırvasından vazgeçildiği ilan edilmelidir.

-Bu kapsamda terörün iç kaynakları ve unsurlarına karşı gerekli tedbirlerin alınabilmesi için Anayasanın 120'nci maddesine göre bölgede Olağanüstü Hal ilan edilmelidir.

-Kuzey Irak'a karşı siyasi, ekonomik ve askeri tüm imkânlar kullanılarak etkili bir caydırıcılık stratejisini uygulamaya konulmalıdır.

-Terör saldırılarının kaynaklandığı bu bölgeye geniş çaplı bir kara harekatı yapılmalı ve teröristlerin geçiş yollarını emniyete almak için Kuzey Irak'ta askeri ihtiyaçları karşılayacak geçici güvenlik kuşağı oluşturulması için gerekli hazırlıklara süratle başlanmalıdır.

-Kandil dağındaki terör elebaşlarına ve altyapısına karşı etkili bir askeri harekat icra edilmelidir. Kandil terör karargahı olmaktan kalıcı bir şekilde çıkarılmalıdır.

-Terör örgütünü İmralı'dan serbestçe yöneten teröristbaşının yakınları ve avukatları ile irtibatı ve dış dünyayla temas kanalları bütünüyle kesilmelidir."

"ACİLEN ERKEN SEÇİM KARARI ALINMALI"

Türkiye'nin içinden geçtiği kriz ve kaos ortamından çıkabilmesi için acilen Türk milletinin hakimliğine de başvurulması gerektiğine dikkat çeken Bahçeli, Başbakan Erdoğan'a 'TBMM'de acilen erken seçim kararı alması' çağrısında bulundu. Bahçeli, "Başbakan Erdoğan Türkiye'nin geleceğini şahsi ve siyasi ikbal ve çıkar hesaplarıyla ateşe atmanın bedelinin çok ağır olacağını unutmamalıdır. Şemdinli'de 8 şehidimizin toprağa düştüğü gün bölücülükle özdeşleşen ve PKK'nın sözcülüğünü yapan malum kişilerin televizyon ekranlarında boy göstererek zehir saçmaya devam etmeleri aziz milletimizi derinden yaralamaktadır. Medya patronları ve yöneticilerine bölücülük sicili bilinen bu mihrakların televizyonları ve gazeteleri terör propagandası ve güvenlik güçlerimize karşı yıpratma ve karalama kampanyası amacıyla kullanmalarının önlenmesinin vatan sevgisinin asgari bir icabı olduğunu bu vesileyle hatırlatmak isterim" dedi.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?