banner39

Bahçeli görüşmediği faili meçhul ailelerini suçladı

Bahçeli "Partimizi hedef gösterenlerle görüşmeyiz", ailelerin "samimiyetle gerçeği aradığı kuşkulu" dedi

Arşiv 12.02.2010, 17:02 12.02.2010, 17:02
Bahçeli görüşmediği faili meçhul ailelerini suçladı


 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, faili meçhul cinayetlere kurban giden aydınların ailelerinin samimiyetle gerçeği aradıklarının kuşkulu olduğunu, bazı ailelerin cinayetler konusunda milliyetçi-ülkücüleri zımnen suçladıklarını ileri sürerek "Yıllardan beri olayları partimize ve partililerimize yıkmaya çaba harcayan, her ortamda partimizi hedef gösteren ve bu niyetlerini de devam ettirdiği gözlenen önyargılı zihniyetlerin temsilcileri ile görüşmemiz söz konu değildir" dedi.

Faili meçhul cinayetlere kurban giden aydınların ailelerinden oluşan heyet Meclis'te TBMM Başkanı, TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve AKP, CHP, BDP ve DSP ile görüşmüşler, ancak MHP'den randevu taleplerine olumsuz yanıt almışlardı.

TBMM'yi ziyaret eden faili meçhul ailelerine "yoğunluk" gerekçesiyle randevu vermeyen MHP'den sert bir açıklama geldi.

Bahçeli, yakınlarını cinayete kurban vermiş bazı aileler ve çevreler tarafından yıllardan beri sözde fail olarak suçlanan insanların ve siyasi görüşlerin de aklanmasına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Bahçeli, "Gerçeklerin ortaya çıkması, yıllardan beri maksatlı kampanyalarla hayali şüphe ve zan altında bırakma kampanyalarının da sona ermesini sağlayacaktır" ifadesini kullandı.

Bahçeli, karanlıkta kalan konular ortaya çıkartılacak ve failler hesap verecekse partisinin bu adalet arayışının yanında olduğunu belirtti.

Bahçeli, faili meçhul ailelerinin TBMM'deki hak arayışıyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

Sadece benzer siyasi görüştekiler

- Yakınlarını cinayetlere kurban vermiş olan ailelerden benzer siyasi görüşte olanların tek yanlı bir platform oluşturarak TBMM çatısı altında aradıkları 'hukuk talebi' saygı duyulması gereken yaklaşımdır. Ne var ki bu hak arayışının yalnızca dar bir çerçevede kalmış olmasını ve aynı siyasal görüşle sınırlı bulunmasını, gerideki yıllar içinde arkadaşlarını, aile üyelerini sayısız cinayetlere kurban vermiş olan MHP'nin mensuplarının yeterli bulması ve onay vermesi düşünülemez.

Delil olmaksızın MHP'yi işaret ediyorlar

- Geride kalan cinayetlerin gündeme getirildiği her yerde müşteki ailelerden bazılarının fail olarak Milliyetçi Hareketin mensuplarını ve milliyetçi-ülkücü camiayı hiçbir delile dayanmadan işaret ettikleri ve zımnen suçladıkları bilinmektedir.

Samimiyetle gerçeği aradıkları kuşkulu

- Bu itibarla, zaten hukukun tespit edemediği failleri kendilerine malum olan ve açıklayan bu ailelerin, samimiyetle gerçeği aradıkları konusu kuşkulu olduğu gibi, bu anlayışa sahip kişileri barındıranların oluşturduğu platformların TBMM grubumuzla yapacağı görüşmelerin de bir anlamı ve karşılığı olmayacağı ortadadır.

Önyagılı zihniyetle görüşmeyiz

- Yıllardan beri olayları partimize ve partililerimize yıkmaya çaba harcayan, her ortamda partimizi hedef gösteren ve bu niyetlerini de devam ettirdiği gözlenen ön yargılı zihniyetlerin temsilcileri ile görüşmemiz söz konu değildir.

MHP engel çıkarmaz

- Diğer partiler faillerin ortaya çıkartılması hususunda konunun takipçisi olacaklarını söyledi. O halde yapacakları ittifaklar ve çalışmalar karşısında MHP'nin bir engel teşkil etmeyeceğinin ve desteğimize ihtiyaç duyulmayacağının bilinmesinde yarar vardır.

- Bizim düşüncemiz, AKP, CHP ve BDP'nin el ele verip müşterek hareket ederek, ziyaret eden ailelere verdikleri sözleri yerine getirip gerçekleri bir an önce ortaya çıkartmalarıdır.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?