banner39

Bahçeli: Millet AKP'ye ihtar verdi

Bahçeli, yerel seçimlerden sonra partisinin Grup Toplantısında yaptığı ilk konuşmasını seçim ve helikopter kazasına ayırdı.

Arşiv 07.04.2009, 12:55 07.04.2009, 12:55
Bahçeli: Millet AKP'ye ihtar verdi


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatıyla sonuçlanan helikopter kazasıyla ilgili Meclis Araştırması açılması için önerge verdiklerini belirterek, ''Ümidimiz, konunun bütün yönleriyle açıklığa kavuşarak, kaza ile ilgili birbirinden farklı yorum ve iddiaların bir an önce son bulmasıdır'' dedi.

Bahçeli, yerel seçimlerden sonra partisinin Grup Toplantısında yaptığı ilk konuşmada, seçim çalışmaları sırasında meydana gelen helikopter kazasına değindi.

Muhsin Yazıcıoğlu için ''aziz dava arkadaşımız'' şeklinde hitap eden Bahçeli, bir kez daha Allah'tan rahmet dileklerini iletti.

Kazanın duyulması ile başlatılan arama çalışmalarının uzun süre sonuç vermemesi, kazaya uğrayanların sağlık durumları hakkındaki doğru bilgiye 50 saate yakın bir zamanda bile bir türlü ulaşılamadığına dikkati çeken Bahçeli, ''Bu durum, milletimiz tarafından endişe ve esefle karşılanmış, enkaza ulaşılmasının ardından kazayla ilgili şüphe ve izaha muhtaç hususlar daha çok tartışılır hale gelmiştir'' diye konuştu.

Devlet Bahçeli, kazanın nedenleri ve sonrasında yürütülen arama kurtarma çalışmalarının, bütün safhalarında muhtemel ihmal, kusur ya da başka saiklerden kaynaklanan sorunların aydınlatılabilmesi için TBMM Başkanlığına Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdiklerini anımsattı. Bahçeli, aynı konuda diğer partilerin de verdikleri önergeler birleştirilerek merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüne neden olan kaza için bu hafta içerisinde Genel Kurulda, araştırma komisyonu kurulmasının görüşüleceğini kaydetti.

Bahçeli, ''Ümidimiz, komisyonun yapacağı ayrıntılı çalışmanın kısa süre içinde sonuç alması, konunun bütün yönleriyle açıklığa kavuşarak, kaza ile ilgili birbirinden farklı yorum ve iddiaların bir an önce son bulmasıdır'' dedi.

''EMANETİN EMİN ELLERDE''

Partilerinin ilk genel başkanı merhum Alparslan Türkeş'in ölümünün 12'nci yılında kabri başında andıklarını anımsatan Bahçeli, ''Onun eseri olan siyasal kadrolar ve muhterem dava arkadaşları asla bitmeyecek bir sevgi ve saygı ile yıllardır aziz hatıralarını yad etmekte, onun ortaya koyduğu vizyonun doğruluğu ve verdiği mücadelenin sonuçları ile iftihar etmektedirler'' diye konuştu.

MHP'nin ve üç hilalli ambleminin 40. yılına ulaşmış olmasının, bu yılki anma törenlerini anlamlı kıldığını ifade eden Bahçeli, şunları söyledi:

''Bu 40 yıllık süreyi, sürekli siyasi kopmalar ve kesintiler yaşayan geleneksel Türk siyasetinin mevcut yapısı dikkate alınırsa çok önemsiyorum. Merhum Türkeş Bey'in ortaya koyduğu ilkeler ve hedeften hiçbir kırılma yaşanmadan ulaşılan bugünkü netice, bir taraftan mücadele ile taşınan emanetin emin ellerde olduğunu, diğer yandan ise merhum liderimizin attığı temelin ve gösterdiği yolun doğruluğunu kanıtlamaktadır.

Bugün milletimize mal olmuş bir siyasal hareket ve vazgeçilmez politik güç haline gelmiş olan Milliyetçi Hareket Partisi; istikrar, denge, akıl ve sağduyunun rehberliğinde ülkemizin beka düzeyindeki meseleleri karşısında hassasiyetlerini vurgulamaya kararlılıkla devam edecektir.''

'SEÇİM SONUÇLARI, MİLLETİN BİR İKAZIDIR''

29 Mart seçimlerinde, ''6 yıl 4 ayı aşan süredir iktidarda olan AK Parti'ye millet tarafından ihtar verildiğini'' ifade eden Bahçeli, ''Seçim sonuçları, ağır sorunlar altında ezilen toplumsal yapının, iktidar partisine şimdilik bir ikazı olarak görülmeli ve anlaşılmalıdır. Özellikle ekonomide süren ve vatandaşlarımızı dayanamayacakları bir duruma getiren kriz halinin, siyasi tercih ve kararlarda etkili olduğu görülmektedir. Seçimle birlikte ortaya çıkan netice; krizin sevk ve idaresinde, izah ve tefsirinde, akış ve ilerleyişinin önünü almada Başbakan Erdoğan'ın son derece başarısız ve yetersiz olduğunu kanıtlamıştır'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın, krizin teğet geçeceği, işsizlik sayısındaki artışın küçümsemesi ve iş yerlerinin kapanmasına ilişkin söylemlerinin seçim sonuçlarına yansıdığını belirten Bahçeli, ''Seçim ortamı ve sonucu, yalnızca millet iradesinin tecellisini yansıtmamış, aynı zamanda Adalet ve Kalkınma Partisinin siyaset ahlakını, tarafsızlık ve hakkaniyet anlayışını, siyasi dil, üslup, yöntemlerini bilhassa Sayın Başbakan'ın ağzından ve uygulamalarından tanınmasına da vesile olmuştur'' dedi.

''TEMENNİMİZ MESAJLARIN DOĞRU OKUNMASI''

MHP'nin seçimden güçlenerek çıktığını savunan Bahçeli, seçimlerde, partilerinin iktidarın yegane alternatifi olduğunun görüldüğünü söyledi.

''MHP olarak çatışma ve gerilim siyasetine olan mesafemiz, kavga ve üslup kirliliğine olan uzaklığımız, sahici ve samimi ikazlarımız toplumsal yapıda karşılık bulmaya başlamış; belediye başkanlığı ve bize yönelen seçmen sayımız ile oy oranımızı artırmıştır'' diyen Bahçeli, partilerine seçimde verilen desteğin karşılıksız kalmayacağını belirtti.

Bahçeli, Türk milletinin sandığa yansıyan iradesi ile siyaset kurumu ve Parlamentodan ortak talep ve beklentilerini ''Siyasi gerginliklerin yumuşatılması; çatışma ve zıtlaşma yerine asgari müştereklerde buluşulması; siyasetin üzerine düşen gölge ve şaibenin kaldırılması;yolsuzluk ve kanunsuzlukların üzerine etkili biçimde gidilmesi; derinleşen ekonomik krizin etkilerinin azaltılması; milli meselelerde taviz ve teslimiyete son verilmesi, ayrıştırıcı alt kimlik siyasetinin sona erdirilmesi'' şeklinde sıraladı.

Bahçeli, şunları kaydetti:

''Temennimiz, seçim sonuçlarından iktidar partisinin, verilen mesajı doğru okumuş olması ve 22 Temmuz seçimlerinden sonra oluşan başına buyruk ve dayatmacı anlayışından kurtulmuş ve bu anlayışını sorgulamış olmasıdır. Bu sonuca göre; hükümet özellikle dış politikada attığı yanlış stratejik adımları mutlaka gözden geçirmelidir. Barzani ile kucaklaşma, Talabani ile sözleşme, PKK ile dolaylı müzakere, Ermenistan'la el sıkışma ve Avrupa Birliği ile sanal ilişkiler üzerine kurgulanmış ipotek siyasetini terk etmek durumundadır.

Bu seçimden alınacak derslerle beraber, ülkemizin üzerine kabus gibi çöken karamsar ruh halinin artık geride kalmasını, sonuçların Türk siyasetine seviye ve iş birliği getirmesini, demokrasimize güç kazandırmasını ve aziz vatandaşlarımıza huzur sağlamasını temenni ediyorum.''

Kaynak: Ajanslar


banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?