Bahçeli özel ekip kurup gerçek 'kartal'ı buldurdu

MHP lideri Bahçeli, özel ekip kurup gerçek Selçuklu Kartalı'nı buldurdu.

Bahçeli özel ekip kurup gerçek 'kartal'ı buldurdu

Selçukluların simgesi olan çiftbaşlı kartalın internette ve bazı kamu kurumlarında yanlış şekillerde kullanıldığını fark eden MHP lideri Devlet Bahçeli, 'Selçuklu Kartalı'nın orijinalinin bulunması için özel ekip kurdu. Özel ekip Konya'daki Karatay müzesinde orijinal simgeyi bularak yeniden kaleme aldı.

Yeni çizime göre Konyaspor ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kullandığı kartallar bile orijinaline uygun değil. Gerçeğe en yakın orijinal çift başlı kartal ise Karatay Külliyesi’nin duvarında bulundu. Kartal, büyük bir kayanın üzerinde kabartma halde bulunuyordu.

Orijinal Selçuklu Kartalı ve içinde bulunduğu sekiz köşeli Selçuklu Yıldızı’nın fotoğraflarını alan, çeşitli kaynaklardan araştırarak sağlamasını yapan heyet, raporunu Bahçeli’ye sundu. Parti ise bir grafiker görevlendirerek, aslına uygun kartal çizilmesini istedi.

kartal.jpg

Çizilen logo partinin çeşitli kurumlarına da ‘orijinali kullanılsın’ diye dağıtıldı. Bahçeli, çalışmanın kendi talimatı ile yapıldığını doğrulayarak, “Bilgi kaynağı olarak gösterilen çeşitli internet kaynakları var. Buralarda Selçuklu Kartalı’nın farklı farklı çizildiğini gördük. Bunun doğrusu nedir, bulalım istedik” diye konuştu. Kartalın çeşitli toplum ve kültürlerde simge olarak kullanıldığını kaydeden Bahçeli, “Her toplumun kartal anlayışı ve onu simgelemesi farklı. Selçuklu Kartalı, iki başlı. Bir yüzü Avrupa’ya, bir yüzü Asya’ya bakıyor. Tarihi doğru okumak kadar, tarihi simgeleri doğru bilmek de önemli” dedi.

Kaynak: Radikal


 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 10:57
banner53
YORUM EKLE

banner39