banner39

Bakan Atalay savcıları göreve çağırdı

İçişleri Bakanı, CHP'nin telekulak iddiası ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Arşiv 28.05.2008, 15:46 28.05.2008, 17:26
Bakan Atalay savcıları göreve çağırdı


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, CHP'nin, ''CHP Genel Sekreteri Önder Sav devletin güvenlik güçlerince dinlendi'' iddiasıyla ilgili olarak savcıları göreve çağırdı. Atalay, CHP lideri Deniz Baykal'ın ifadelerini ise, ''çok ileri'' diye niteledi.

Konuya ilişkin olarak bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Atalay, "Hem böyle bir olay olduysa çok büyük bir üzüntüyle karşılar ve kınarız, hem henüz araştırılmamış, neyin, niçin, nasıl olduğu belirlenmemiş bir durumdayken çok ileri, töhmet altında bırakıcı ifadeler kullanılması bizi üzer" dedi.

"T.C. bir hukuk devletidir. Hiçbir şey keyfiliğe bırakılmaz" diyen Atalay, hukuk dışı, kişi özgürlüklerini zedeleyen, hak ve hürriyetlere tecavüz olarak niteledikleri "dinleme" diye bir olayın tasvip edilmesinin söz konusu olamayacağını belirtti.

Atalay, "Bu sadece hukuka aykırı değil, gayrı ahlakidir. Eğer böyle birşey varsa, bunun aydınlatılması gerekir, makul görülemez. Kimin başına gelirse gelsin, bu olay aydınlatılmalıdır. Ankara Valiliği'ne yazılı talimat verdim; cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunsunlar ve savcılar bunu araştırsın diye... Savcılarımızı göreve çağırıyorum" dedi.

Atalay, bu olayın aydınlatılması için kendilerinin de ellerinden gelen her katkıyı vermeye hazır olduğunu bildirdi.

Atalay, CHP lideri Baykal'ın sözlerini ise, "Konu araştırılmamış. Buna rağmen Sayın Baykal'ın 'güvenlik görevlileri yapmıştır' ifadesini kesinlikle reddediyoruz. Yarın böyle birşey olmadığı ortaya çıkarsa, bu ileri ifadeler ne olacak? Bir bildiği varsa açıklasın" sözleriyle eleştirdi.

"BAYKAL'IN İDDİALARINI REDDEDİYORUZ"

"Olay daha belli değil, araştırılmamış" diyen Beşir Atalay, "Buna rağmen Sayın Baykal'ın çok ileri giderek kullandığı 'güvenlik birimleri bunu yapmıştır ve basına vermiştir' ifadesini kesinlikle reddediyoruz" şeklinde konuştu.

Baykal'ın açıklamalarını "töhmet ve zan altında bırakan ifadeler" olarak niteleyen İçişleri Bakanı, "Biz bunu siyasi etikle bağdaştıramıyoruz, yarın böyle birşey olmadığı ortaya çıkarsa ne olacak? Bildikleri varsa bu konuda açıklasınlar, buradan çağrı yapıyorum, genel ifadelerle suçlama yapmak yerine açıklasınlar" dedi.

Atalay, "Ama daha olay aydınlatılmamış, ne olduğu, nasıl olduğu konusnda belirginlik yokken böyle ileri suçlamaları kabul etmemiz mümkün değil. Güvenlik birimlerini suçlayıcı ifadeler kabul edilemez" ifadesini kullandı.

"Hukuki olmayan, kişi hak ve özgürlüğüne tecavüz olan bu tür dinleme gibi uygulamaları kesin olarak onaylamıyoruz" diyen Bakan Atalay, bu olayın kimin tarafından gerçekleştirildiğini en çok öğrenmeyi isteyenin de kendileri olduğunu belirtti.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?