banner39

Bakan Çağlayan kavgayı sürdürüyor

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş'ı eleştirmeye devam ediyor.

Arşiv 06.06.2010, 13:33 06.06.2010, 13:48
Bakan Çağlayan kavgayı sürdürüyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş arasındaki Brezilya'da başlayan söz düellosu büyüyor. 
Brezilya'da düzenlenen 1. Türk Ürünleri İhraç Sergisi'ne katılmadığı için Çağlayan'ın 'ayıp etti' tepkisiyle karşılaşan Yalçıntaş, "Benim muhatabım Başbakan, bakana haber vermeye lüzum görmedim." demişti.

Olayın üzerinden 10 gün geçtikten sonra Anadolu Ajansı'na açıklama yapan Çağlayan, "Bana haber vermedi. Zaten kendisi ifadesinde, bana haber vermeye lüzum görmediği gibi etik dışı bir laf etmiştir. Bu, terbiye kurallarını aşan bir laftır.'' dedi.

"Bu aşamadan sonra İTO Başkanı Yalçıntaş benim muhatabım değil." diyen Çağlayan, Brezilya'da çok yoğun bir programı olduğu için açıklamanın geciktiğini ifade etti. İTO Başkanı Yalçıntaş'ın açıklamalarına kırıldığını ima eden Çağlayan, konuşmasına şöyle devam etti: "364 oda ve borsanın tüm yönetim kurulu başkanları, meclis başkanları benim canım ciğerimdir ama İTO Yönetim Kurulu başkanı asla benim muhatabım değildir. İTO'nun bütün meclis üyeleri, bütün yönetim kurulu üyeleri, tüm üyeleri benim canım ciğerimdir, her zaman onların hizmetinde oldum, hizmetinde olmaya devam edeceğim.'' Yalçıntaş ile Devlet Bakanı arasındaki soğukluğun, Çağlayan'ın Sanayi Bakanı olduğu dönemde 'şehit okullarına' izin vermemesiyle başladığı iddia ediliyor. Çağlayan'ın görevden ayrılmasının ardından yerine gelen Nihat Ergün, okulların yapılmasına onay vererek, İTO'nun önünü açmıştı. Son olarak Oda'nın Brezilya'da düzenlediği fuar için 4 ay yerine 3 ay 17 gün kala Dış Ticaret Müsteşarlığı'na (DTM) başvurması üzerine, devlet desteğinin verilmemesi iki kurum arasındaki krizi derinleştirmişti.

 
 

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?