banner39

Bakan Çelik: Kur'an Kurslarında yaş sınırı kalkacak

Bakan Çelik, Kur'an Kurslarına getirilen yaş sınırlamasının kaldırılması için çalışma başlattıklarını açıkladı.

Arşiv 05.10.2009, 13:48 05.10.2009, 14:08
Bakan Çelik: Kur'an Kurslarında yaş sınırı kalkacak

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Devlet Bakanı Faruk Çelik, Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Yasası ile yaz Kur'an kurslarındaki yaş sınırlamasını kaldırmayı planladıklarını belirtti. Çelik, Kur'an-ı Kerim'lerin basımı noktasında da bir düzenleme yapılacağını açıkladı.

Çelik, AA'ya yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hizmetlerinin 44 yıl önce çıkarılan bir yasayla yönetildiğini hatırlatarak, günümüzün ve geleceğin şartlarına hitap edecek bir yasa tasarısı hazırladıklarını söyledi.

Geçen hafta Başbakanlığa gönderilen yasa tasarısı hakkında bilgi veren Çelik, tasarıyla Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği yaz Kur'an kurslarındaki yaş sınırlamasının kaldırılacağını bildirdi. Bu düzenlemenin Anayasa'nın ruhuna uygun şekilde yapıldığını ve 24. maddenin esas alındığını belirten Çelik, çocukların ailelerinin izni çerçevesinde kurslara devam edeceğini dile getirdi.

Kamuoyunun da böyle bir beklenti içinde olduğunu ifade eden Bakan Çelik, şöyle konuştu:

''2 aylık yaz tatili süresince çocukların, Kur'an öğretimini talep etmeleri halinde camiye ilgili yere gönderilmesi, yine devletin bir görevlisinin nezaretinde bu eğitimi almaları şeklinde bir düzenleme. Bu konudaki kısıtlamanın doğru olmadığı inancındayız. Zaten Anayasa'nın 24. maddesine göre, din kültürü ve ahlak öğretimi, ilk ve orta öğretim kurumlarında okutulan zorunlu din dersleri arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak kişilerin kendi isteğiyle, küçüklerin de kanuni temsilcilerinin talebine bağlıdır. Burada yaş sınırlaması gibi bir şey yok.''

Var olan uygulamaya göre, ilköğretim 5. sınıfı bitiren çocukların yaz kur'an kurslarına devam edebildiğini hatırlatan Çelik, ''Beşinci sınıf değil de üçüncü, dördüncü sınıftaki çocuk gönderilmek isteniyorsa gidebilir. Netice itibariyle yaz tatilini değerlendirmek isteyen velilerle ilgili bir düzenleme. Buradaki o sınırı kaldırmayı düşünüyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

CAMİLERİN MÜLKİYETİ DİYANET'E AİT OLACAK

Tasarıda bundan sonra inşa edilecek camilerin mülkiyetiyle ilgili düzenlemenin de yer aldığını belirten Faruk Çelik, mülkiyetin ve yönetimin camiyi inşa eden derneklere değil, Diyanet İşleri Başkanlığına ait olacağını kaydetti.

Camilerin altındaki gelir getirici alanlardan elde edilenlerin öncelikle o caminin ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılacağını anlatan Çelik, artan paranın din hizmetlerinde ve hayır işlerinde değerlendirileceğini söyledi.

Cami ve mescitlerin yapımlarına izin verilmeden önce, Diyanet'ten izin alınması, arsaların hazine, belediye, köy tüzel kişiliği veya Türkiye Diyanet Vakfı adına tescil edilmesi veya Diyanet'e tahsis edilmesi şartları getirildiğini bildiren Bakan Çelik, ''Camilerin mülkiyetini artık bu tartışmadan çıkarmak istiyoruz. Bundan öncekilerde böyle bir tasarruf söz konusu değil, ama bundan sonrası için konuyu netleştirmek istiyoruz'' dedi.

DİN GÖREVLİLERİNE İHTİSAS MERKEZİ

Devlet Bakanı Çelik, tasarıda, Diyanet'in müsteşarlık düzeyinde yapılanmasını ve hizmetlerin genel müdürlük, daire başkanlıkları ve uzmanlarla yürütülmesinin planlandığını dile getirdi.

Sosyal olaylara duyarlı, toplumsal sorunların çözümünde etkin rol oynayan din görevlilerine ihtiyaç olduğuna işaret eden Çelik, Türkiye'nin hemen hemen her köyüne ulaşma imkanına sahip olan Diyanet'in donanımlı din görevlileri sayesinde ülkenin ve devletin gelişmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Din görevlilerine meslekte yükselme ve uzmanlık imkanı getiren kariyer sisteminin de tasarıda yer aldığını ifade eden Çelik, böylece kendini sürekli yenileyen ve geliştiren din adamlarının yetişeceğini söyledi.

Başarılı din görevlilerine yurt dışında çalışma imkanı tanınacağını da vurgulayan Bakan Çelik, hizmet içi eğitim çalışmaları kapsamında da 7 bölgede birer ''İhtisas merkezi'' kurulacağını bildirdi.

Faruk Çelik, bu merkezlerde asgari 2 yıllık eğitim verilerek personelin uzmanlaşmasının sağlanacağını kaydetti.

-KUR'AN BASIMINA DİYANET İZNİ-

Bakan Çelik, tasarının getirdiği düzenlemelerden birinin de Kur'an-ı Kerim'lerin basılmasına yönelik olduğunu belirtti.

Tasarıda, basımcı ve yayımcıların Kur'an'ların basımını, yayımını ve ithalini yapmadan önce Diyanet'ten izin alacakları yönünde düzenleme yapıldığını anlatan Çelik, ayrıca hatalı basılan Kur'an-ı Kerimlerin de mahkeme kararıyla toplatılacağını sözlerine ekledi.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?