banner39

Bakan Davutoğlu'ndan İran mesajı

İran ile Batı'nın bugün müzakerelere başlaması öncesinde, Davutoğlu İran'a yaptırım olmaması için çaba harcadıklarını söyledi.

Arşiv 01.10.2009, 11:11 01.10.2009, 11:12
Bakan Davutoğlu'ndan İran mesajı


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya'nın oluşturduğu 5+1 grubu arasındaki müzakerelerin bugün Cenevre'de başlaması öncesi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İran ile ilgili mesajlar verdi.

New York'taki BM Genel Kurulu çalışmalarından dönen Davutoğlu, Türkiye'nin müzakerelerin düzenlenmesine yardımcı olduğunu ve İran'a yeni yaptırımın gündeme gelmemesi için BM Güvenlik Konseyinde yoğun çaba harcadıklarını belirtti.

"Yaptırımların sonuç vereceğine inanmıyoruz" diyerek, Saddam döneminde Irak'a karşı yaptırım kararlarının da rejime değil, Irak halkına ve komşularına zarar verdiğini belirten Davutoğlu, "İran'a uygulanacak yaptırım kararlarından en çok zarar görecek ülkelerin başında Türkiye gelecektir" vurgusu yaptı.

İSRAİL'E ATIF

"Barışçı nükleer teknoloji her ülkenin hakkı. Doğal kaynaklara sahip olmayan ülkeler açısından sadece hak değil, zorunluluk" diyen Davutoğlu, "Başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyanın nükleer silahlardan arındırılması bizim için siyasi ve insani sorumluluk. Dolayısıyla bölgemizde hiçbir nükleer silahın olmasını istemiyoruz" diye ekledi. Ortadoğu'da nükleer silah sahibi tek ülke İsrail.

"Sorunlar sadece diplomatik yolla çözülmeli. Askeri seçenekler masada olmamalı, şu anda masada olması gereken yegane seçenek diplomasi" diye altını çizen Dışişleri Bakanı, İran'ın füze denemelerine atıfla, askeri caydırıcılık çabalarını da doğru bulmadıklarını belirtti. Bugün başlayacak müzakerelerde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması temelinde çözüm isteyen Davutoğlu, "Ortadoğu politikamız ilkeler temelinde yürütülüyor. Bir ülkeye karşı değiliz. Ortadoğu bizim bölgemiz. Her gelişmenin içinde olacağız. Ortadoğu'daki her insanın kaderi, geleceği ilgi alanımız içine giriyor" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?