banner39

Bakan Ergün'den yerli malı kullanın uyarısı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, üreticiden yerli malı kullanmasını istedi.

Arşiv 30.05.2010, 13:47 30.05.2010, 13:47
Bakan Ergün'den yerli malı kullanın uyarısı


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni


Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği'nin (OAİB) birlikte düzenledikleri, "Türk Makine Sanayi ve Kamu Alımları" paneli Gaziantep'te gerçekleştirildi. Panele, Savunma Sanayi Müsteşarı Ali Boğa, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdür Vekili Hasan Gül, DMO Genel Müdür Vekili Gazi Kapan, İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Bahaettin Kaptan katıldı. Panelde konuşan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin makine ihracatının arttığını ama 10 milyar dolarlık makine dış ticaret açığı bulunduğunu belirterek “İtalya 50 milyar dolar fazla veriyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Ancak kalite kaygısıyla yapılan ithalatı makul karşılamıyoruz. Zira Türk makineleri tıkır tıkır işlemektedir. Eskiden kalma alışkanlıklarla, dışarıya kapalı yaklaşımlarla ve kendi kabuğumuza çekilerek, bu ülkede güçlü bir sanayi kurmamız mümkün değildir. Eskiden yerli malı haftaları yapılırdı, ‘yerli malı yurdun malı, herkes bunu kullanmalı’ denilirdi. Biz ise ‘yerli malı yurdun malı, dünya bunu kullanmalı’ diyerek yola çıktık ve aynı yolda yürümeye devam ediyoruz” dedi.

20 MİLYAR EURO’LIK MAKİNE İTHALATI ŞAŞIRTICI

Bakan Ergün, Türkiye’de toplam makine imalatının 20 milyar Euro düzeyinde olduğunu, bu rakamın Avrupa ülkelerindeki toplam imalatın yüzde 5’ine eşit olduğunu söyledi. Türk makine sanayi firmalarının dünyanın her yerine ihracat gerçekleştirdiğine değinen Ergün, “2002 yılında 2 milyar dolar olan Türkiye’nin başka yerde sınıflandırılmayan makine ve aksamları ihracatı, 2008 yılında yaklaşık 5 kat artışla 9.7 milyar dolara ulaştı. Ancak bu kadar başarılı olduğumuz ve dünya kalitesinde üretim yaptığımız bir sektörde 10 milyar dolara yakın bir dış ticaret açığını izah etmek mümkün değildir. Makine ithalatı, kalite değil de fiyat kaygısı ile yapılsa, belki bunu makul karşılamak mümkün olabilir” dedi.

TÜRKİYE MAKİNE ÜSSÜ OLACAK KAPASİTEYE SAHİP

Makine sektöründe ithal edilen ürünlerin büyük bir çoğunluğunun Türkiye’de de üretilen veya rahatlıkla üretilebilecek olan ürünler olduğuna dikkat çeken Ergün, şöyle konuştu:

“Makine alımlarının yurt dışı yerine yurt içinden yapılmasını sağlayacak bazı adımlar atmalıyız. Sanayicimizin zor durumda kalmasına ve halkımızın işsiz kalmasına yol açıyoruz. Ülkemizin Avrasya’nın üretim ve hizmet üssü olması, ihracat gelirlerimizin yükselmesi, ekonomik ve sosyal gücümüzün artması için yerli malı makineler kullanmalıyız. Kaliteli yerlisi varken, yabancısını tercih etmek, zaten kıt olan paranın dışarı gitmesine yol açmakta, yatırımları azaltmaktadır. İşsizliğin ve cari açığın azaltılması için, yaptığımız alışverişe dikkat etmek bir yurttaşlık görevi olmalıdır.”

TÜRKİYE DÜNYAYA MAKİNE SATACAK DURUMDA

Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, kamu kurumlarının geçen yıl 10 milyar dolarlık makine ve ürünü aldıklarını, bunun yüzde 90'lık kısmının yabancı firmaların alındığını kaydetti. Kamu alımlarında, "Türk firmalarının payı sadece yüzde 10" diyen Dalgakıran, "Avrupa'da böyle mi? Orada tam tersi. Yerlilerin oranı yüzde 90" dedi. Artık Türk sanayicisine ülke pazarı ve AB'nin yetmediğini vurgulayarak, Türkiye'nin İran'dan Brezilya'ya kadar bütün pazarları zorlayacak büyük bir atılımın eşiğinde olduğunu kaydeden Dalgakıran, 2008 yılında makine ihracatının krize karşın yüzde 17 artmasına karşılık iç pazarda ithal makinelerin payının yüzde 69 civarında olduğunu kaydetti. Aynı dönemde dış ticaret açığının yüzde 20'sinin makine ithalatından kaynaklandığına işaret eden Dalgakıran, "Türkiye makine sektöründe 13 milyar dolarlık dış ticaret açığı vermiştir. Türkiye'nin toplam ihracatı içinde yüzde 8 olan makine payını yüzde 20'ye çıkarmayı hedefliyoruz. 2023'te 500 milyar dolar toplam ihracat içinde makine ihracatı 100 milyar dolar olacaktır. Ancak ülkemizde ithal edilen makinelerin yüzde 80'i ülkemizde üretiliyor. Ülkemiz ürünlerinin imaj sorunu hiç hak etmediği halde makine sektörünü etkilemektedir. Sadece bu ithalat nedeniyle binlerce kişi iş bulma şansını kaybetmiştir. Ülkemizde kendi sanayicimize yapılan haksız rekabetin önüne geçilerek kamu alımlarında Başbakanımızın talimatına uyulmasını talep ediyoruz. Kendi evimizde destek bekliyoruz. Vizyonumuz 2023'te dünyada ilk 5 makine ihracatçısı arasına girmektir" dedi.
 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?