banner39

Bakan Gönül: İsraille sözleşmemiz yok

Milli Savunma Bakanı Vecdi Bakan Gönül, "İsrail ile devletten devlete hiçbir sözleşmemiz yoktur" dedi.

Arşiv 15.06.2010, 21:08 15.06.2010, 21:08
Bakan Gönül: İsraille sözleşmemiz yok


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İsrail ile askeri anlaşmaların iptaline ilişkin olarak, "İhalelerle anlaşmaları karıştırmamak lazım. Anlaşmalar Dışişleri Bakanlığımız tarafından hazırlanan, Bakanlar Kurulumuzda uygun görülen ve Meclis'ten geçen anlaşmalardır. Uluslararası anlaşma değimiz zaman budur. İhale dediğimizde, İsrail ile devletten devlete hiçbir sözleşmemiz yoktur" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı sona erdi. Toplantının ardından basına açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, gazetecilerin sorularını da cevaplandırdı.

Gönül, bir soru üzerine, İsrail ile askeri anlaşmaların iptaline ilişkin konunun toplantı gündemlerinde olmadığını söyledi. Bakan Gönül, AK Parti kurmayları başta olmak üzere, İsrail ile ihale edilmesine ilişkin yapılan açıklamaların hatırlatılarak, "Bugün bu konu hiç mi konuşulmadı sorusu" üzerine ise, şunları kaydetti:

"Şimdi herhalde partimiz yetkilileri tarafından İsrail ile yapılan anlaşmaların gözden geçirilmesi konusunu söylüyorsunuz. İhalelerle anlaşmaları karıştırmamak lazım. Anlaşmalar Dışişleri Bakanlığımız tarafından hazırlanan, Bakanlar Kurulumuzda uygun görülen ve Meclis'ten geçen anlaşmalardır. Uluslar arası anlaşma değimiz zaman burdur. İhale dediğimizde, İsrail ile devletten devlete hiçbir sözleşmemiz yoktur. Yani herhangi bir, mesela ABD ile yük helikopterini söyledim. Bu bir devletten devlete
sözleşmedir. Yani biz helikopterleri adeta ABD kendisine nasıl alıyorsa, bize de alıyor ve biz de Amerikan devletinden alıyoruz. İsrail ile hiçbir böyle devletten devlete anlaşmamız yoktur. Ticari anlaşmalarda da pek çoğunun sonuna gelindi. En önemlisi bildiğiniz gibi insansız uçaklardı. Onların da sonuna gelinmiş bulunuluyor. Diğer, şirketten şirkete olan ihaleler başka."

Bir başka soru üzerine Gönül, herhangi bir İsrail şirketinin şu anda muhatapları olmadığını belirterek, ancak alt yüklenici olarak başka şirketlerin muhatabı olabileceklerini de kaydetti.
 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?