Bakan Gönül: Terörle mücadele sürüyor

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Terörle mücadele bütün hızıyla devam ettiğini söyledi.

Bakan Gönül: Terörle mücadele sürüyor


Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) terörle mücadelesiyle "demokratik açılım" arasında bakanlık olarak bir ilişki kurmadıklarını belirterek, "Terörle mücadele bütün hızıyla devam etmektedir" dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliği teklifinin 21. maddesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Gönül, bugün Jandarma Başçavuş Ahmet Eryılmaz'ın şehit olduğunu ve iki askerin yaralandığını anımsatarak, saldırıya uğrayan aracın bir teknisyen arabası olduğunu kaydetti. Askeri aracın Şebinkarahisar'a bazı teknik onarımları yapmak için gittiğini ifade eden Gönül, "Bir muharip araba değildi. Şehidimizin ailesine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve ulusumuza başsağlığı diliyorum" dedi.

Jammerların Türkiye'de özel sektör tarafından imal edildiğini belirten Gönül, "Güneydoğu'da dikkat ederseniz bunların kullanımı ile pek çok şey önlenebilmektedir" diye konuştu.

"Demokratik açılım"la ilgili sorular üzerine, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın bunları etraflıca açıkladığını, kendisinin o ölçüde açıklama yapmasının mümkün olmadığını ifade eden Gönül, "TSK'nın terörle mücadelesiyle demokratik açılım arasında biz bakanlık olarak bir ilişki kurmuyoruz. Terörle mücadele bütün hızıyla devam etmektedir. Bakanlık olarak bizim görevimiz, TSK'yı bu mücadelede en iyi şekilde teçhiz etmek ve onları harbe hazırlamak" dedi.

Verilen değişiklik önergesi üzerinde konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, "Vicdani ret uygulamasının bir insani hak olduğunun kabul edilmesi gerekir" dedi.

Verilen önergeler kabul edilmedi.

Oylamaya geçmeden önce Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, madde üzerindeki önergelerin verildiği zamanları öğrenmek istedi. TBMM Başkan Mehmet Ali Şahin, hepsinin de aynı zamanda geldiğini, 7 önergenin kura ile belirlendiğini söyledi. Şahin, "Buyurun, gelin bakın" diyerek Genç'i kürsüye çağırdı.

Genç'in "Sen gel buraya" şeklinde karşılık vermesi üzerine Şahin, "Otur yerine, otur. Biraz saygılı ol şu kürsüye. Üstelik kurayı da kendin çekmişsin" diye konuştu.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 05:14
banner53
YORUM EKLE

banner39