banner39

Bakan: MİT önemli bir kurumdur

Cemil Çiçek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin en önemli kurumlarından birinin MİT olduğunu belirtti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bakan: MİT önemli bir kurumdur

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT), Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin en önemli kurumlarının başında geldiğini belirterek, ''Bu teşkilat devletin gözüdür, kulağıdır. Dolayısıyla bu organların çok iyi çalışması gerekir'' dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakanlık Merkez Bina'da açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''(MİT Müsteşarlığı'nın ulus-devlet tehdit altında) şeklinde açıklamaları vardı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine Çiçek, şunları söyledi: "

MİT, ayın 11'i itibariyle kuruluşunun 80'inci yıl dönümünü kutluyor. MİT, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin en önemli kurumlarının başında gelmektedir. Bugüne kadar çok önemli görevler ifa etmiştir. Özellikle önümüzdeki dönemde çevremizdeki olup bitenleri hesaba kattığınızda da bu teşkilat çok önemli bir sorumluluğu da üstlenmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla 80'inci kuruluş yıl dönümü münasebetiyle bu teşkilat kendi açısından bir değerlendirme yapmıştır.

Belki alışık olmadığımız husus şudur: Bugüne kadar milli istihbarat teşkilatları hep içe dönüktür. Biraz da yapısından gelen bir gizlilik vardır. Bu tip açıklamalara pek alışık değiliz. Yani netice itibarıyla burada herkesin bildiği, bilmesi gereken konularla ilgili bir değerlendirme yapıyor. Bizim açımızdan ise konunun meçhul bir tarafı yoktur. Şahsen ben de biliyorum. Birçok arkadaşımız da bilir ki, sayın MİT Müsteşarımız katıldığımız bir çok toplantıda tabiatıyla konunun icabı olarak da bu değerlendirmeleri, konuşmaları orada yapmıştır. Yapılan açıklama muhtelif tarihlerde bu toplantılar vesilesiyle dile getirilen hususların bir bütünlük içerisinde kamuoyuna duyurulmasından ibarettir. Biz meseleye öyle bakıyoruz.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?