banner15

Bakan: 'Onları Mafyadan biz aldık'

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Kız Yetiştirme Yurdundan yüzlerce kızın Fuhuş Mafyası tarafından kullanıldığı iddialarına, Bunlar bizden gitmiyorlar, bize geliyorlar dedi.

Bakan: 'Onları Mafyadan biz aldık'

Kadın ve Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Kız Yetiştirme Yurdundan yüzlerce kızın “Fuhuş Mafyası” tarafından kullanıldığı iddialarına, “Bunlar bizden gitmiyorlar, bize geliyorlar” dedi. AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez’in bir süre önce gündeme taşıdığı, “Yetiştirme yurtlarında yaşayan kızlar fuhuşa zorlanıyor” iddialarına Çubukçu’dan gecikmeli ve sert cevap geldi.

Çocuk ve gençlerdeki şiddet eğilimi ile okullarda meydana gelen olayların
araştırılması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Çubukçu'nun bilgisine
başvurdu.

Komisyonda soruları cevaplayan Bakan Çubukçu, ''Kurum bakımındaki çocuklar fuhşa gidiyor'' yönündeki haberlere işaret ederek, bu çocukların, fuhuşta yakalandığı için tedbir ve koruma kararıyla kurum bakımına alındığını belirtti.

Yurt veya yuvalar gibi genel tanımlarla verilen haberlerin, toplumun zor kabul ettiği kurum bakımındaki çocukların, bu kabulünü daha da zorlaştırdığını kaydeden Çubukçu, “ İddialarla ilgili kız öğrenciler beni aradı. Ben onların yanına gittim. Bu kızlar büyük bir isyan içindeler.

Bu kızların büyük bir çoğunluğu Üniversite sınavlarına hazırlanıyor. Bunların kendi hayatlarını kurgulama konusunda topluma güvensizlik var. Bu güvensizlik yaptığımız anketlerde de ortaya çıkıyor. Tamamen yerle bir oluyor. Geleceğe hazırladığımız bu çocukları toplumsal anlamda da desteğe ve güvene çok ihtiyaçları var. Özellikle uyuşturucu çetelerinin veya fuhuş çetelerinin sanki bu kurumlardan çocukları alıp kullanıyorlar izlenimi yaratıldı” dedi.

Çocukların fuhuş ve uyuşturucu çeteleri tarafından kullanıldığını ancak, bu çocukların yetiştirme yurtlarından gitmediğini belirterek, “ Evet bu ülkede bu çeteler çoçukları kullanıyor. Biz bu çocukları kullanıldıkları yerlerden alıyoruz.

Bu çocukları biz koruma altına alıyoruz. Dolayısıyla bizim kurumlarımızdan gitmiyorlar bu çocuklar. Tam tersine biz alıyoruz.

Fuhuş yapanları biz alıyoruz bizim kurumlarımızda barındırıyoruz. Bu iddialar yüzünden, geçmişte bir kara leke gibi kurumlarını damgalamak onlar için yapılmış bir haksızlık” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE AİLE YAPISI SAĞLAM

Türkiye'deki aile yapısının son derece sağlam olduğunu ifade eden Çubukçu, Türk toplumunun yüzde 96'sının aile çatısı altında yaşadığını söyledi.

Çubukçu, henüz çökmemiş ailenin, sorunlar karşısında çözüm mekanizması üretebilen bir mekanizma olması gerektiğini belirtti.

Çubukçu, buna rağmen şiddetin öğrenildiği, kuşaktan kuşağa aktarıldığı yerin de aile olduğunu kaydederek, aile içinde şiddet, cinsel ve fiziksel istismarın, çocukları sokağa itebildiğini söyledi. Çubukçu, her türlü tehlikeye rağmen, sokağın cazip hale gelebildiğini de ifade etti.

Çubukçu, kendilerine set çeken, dışlayan topluma karşı, kurumdaki çocukların çok sert tutum içinde olduğunu, mesafe koyduğunu ifade etti.

Kurumdaki çocuklara, ''Sizi fuhşa sürüklüyorlar mı?'' sorusunun, bütün çıplaklığı ile sorulduğunu belirten Çubukçu, vatandaşların, karşılarındakinin birer çocuk olduğunun farkına varmadığını söyledi.

AİLE ORTAMI ÖNEMLİ

Çubukçu, sevgisiz aile ortamında yetişen, ihmal ve istismar ortamından gelen çocukların, düşük öz saygıya sahip, gelecek konusundaki beklentileri az, çevre ve okula karşı ilgisiz, ilaç ya da alkol bağımlısı ve suça itilmeye elverişli çocuklar olduğunu belirtti.

Çubukçu, bugün ihmal ve istismara uğrayan çocukların, yarın istismar ve ihmal eden bireye, anne-babaya ihtimalinin yüksek olduğuna dikkati çekti. (ANKA)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48