banner39

Bakan Pepe'den 'ayı' açıklaması

Çevere ve Orman Bakanı Osman Pepe, Bingöl'de öaldürülen ayını köylülere zarar verdiği gerekçesiyle öldürüldüğünü açıkladı.

Arşiv 24.08.2007, 19:52 24.08.2007, 19:52
Bakan Pepe'den 'ayı' açıklaması


Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Bingöl'de vatandaşların taşlı ve sopalı saldırısı sonucunda öldürülen ayı ile ilgili olarak, "Köylüler ayıyı arı kovanlarına zarar verdiği için öldürmüşler. Ancak önce kurumlara iletilseydi zararları karşılanırdı. Çünkü yaban hayvanlarından dolayı köylerin zarar görmesi durumunda doğan zarar devlet tarafından karşılanmaktadır" dedi.

Bakan Pepe, Bingöl'ün Yedisu ilçesinden geçen Peri Suyu'nda serinlerken vatandaşların taşlı ve sopalı saldırısı sonucunda öldürülen ayı ile ilgili açıklama yaptı. Konuyla ilgili gerekli tahkikatın yapılacağını belirten Pepe, "Görüntüleri izlerken son derece rahatsız oldum. Olayın üzüntü verici bir yanı da hayvanın adeta aman dilerken öldürülmüş olmasıdır" ifdesini kullandı.

Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve ilgili diğer kurumların gerekli tahkikatı yapmakta olduklarını da hatırlatan Bakan Pepe, vatandaşların daha duyarlı olmasını istedi. Yaban hayatının korunması gerektiğini vurgulayan Pepe, hem Türkiye'nin hem de dünyanın ekolojik dengesinin bu şekilde korunabileceğini kaydetti.

Yaban hayvanlarından dolayı köylerin zarar görmesi durumunda bunun devlet tarafından karşılandığını belirten Pepe, "Köylüler ayıyı arı kovanlarına zarar verdiği için öldürmüşler. Ancak önce kurumlara iletilseydi zararları karşılanırdı" diye konuştu.

Bu arada sözkonusu ayının Elazığ'ın Kovancılar İlçesi'nden gelen inşaat işçileri tarafından öldürüldüğü tespit edildi.


İHA

Yorumlar (1)
Dorano Hamit 15 yıl önce
Yaban hayvanlarından dolayı köylerin zarar görmesi durumunda bunun devlet tarafından karşılandığını belirten Pepe YALAN SÖYLÜYOR.O zaman yıl boyu avlanması yasal olan veya belli dönemlerde avına müsaade edilen Tüm Yaban Hayvanlarının Zararını devlet karşılaması gerekirdi.Domuzun yediği Mısır Patates,Karacanın yediği Fasulye,Kurdun Yediği Koyun,Tilki ve çakalın yediği tavuk.Sansarın yediği civciv güvercinler Kargaların yediği mısır ın zararının ödendiğine dair 1 örnek gösterebilen var mı?
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?