banner15

Bakan Şimşek: 4-C kölelik düzeni değil

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Tekel işçileriyle gündeme gelen 4-C'nin kölelik düzeni olmadığını savundu.

Bakan Şimşek: 4-C kölelik düzeni değil

 
 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tekel işçilerinin durumuna yönelik olarak, ''Biz çalışmayı birkaç seçenek üzerine kurguladık. Hem bir takım hakların hem de mali durumların iyileştirilmesine yönelik seçenekler söz konusu. Bu seçenekleri Başbakan'a sunacağız'' dedi. 
 
 
 Kanal 7 Televizyonunda ''Başkent Kulisi'' programında soruları cevaplayan Şimşek, hükümetin işin başından bu yana yapıcı bir tutum sergilediğini, olaya sadece Tekel işçileri boyutuyla bakılmadığını belirterek, üzerinde çalışılan düzenlemenin, Tekel işçilerine özgü olmayacağını çünkü o zaman haksızlığa yol açabileceğini, özelleştirme kapsamında açıkta kalan tüm çalışanlara imkanlar üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Özelleştirmenin Türkiye'de 1980'lerin ikinci yarısından başlayıp devam ettiğini ifade eden Şimşek, AK Parti iktidarından önce özelleştirme nedeniyle açıkta kalan işçiler için herhangi bir düzenleme söz konusu olmadığını belirtti.

Şimşek, ''Geçmişte özelleştirme yapılır, mevcut mevzuat çerçevesinde kıdem ve ihbar tazminatları ödenirdi, tabiri caizse kapının önüne bırakılırdı. Bizim hükümetimiz bunu doğru bulmadı. O günün sendika başkanlarıyla bir çalışma yapıldı. 2004 yılından önce herhangi bir düzenleme yok. 2004 yılında 4-C'yi yapınca, biz tekrar kamuya aldık ama 4-C'nin kendine özgü düzenlemeleri var'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2010, 13:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48