Bakan Şimşek: Toparlanma sürecek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk ekonomisinin toparlanma sürecine girdiğini söyledi.

Bakan Şimşek: Toparlanma sürecek


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk ekonomisinin çok güçlü bir toparlanma sürecine girdiğini belirterek, "İnanıyorum ki bu toparlanma devam edecek. Sürdürülebilir yüksek büyüme oranlarına geri döneceğimize inanıyorum" dedi.

Şimşek, Uluslararası Menkul Kıymet Birlikleri Konseyi (ICSA) Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, global piyasalarda yaşanan ekonomik gelişmelere ilişkin, artık daha fazla düzenlemeden ziyade daha etkili düzenlemelere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Avrupa'da daha az kamu harcaması, daha yüksek vergilendirme ve daha etkin düzenlemelerin görüleceğine işaret eden Şimşek, son birkaç haftadır piyasalarda yaşanan tedirginliğin ise alınan tedbirler neticesinde azalmasını umduklarını söyledi.

Avrupa'nın Türkiye açısından önemini hatırlatan Şimşek, bu bölgenin Türkiye'nin en büyük ihraç pazarlarından olduğunu, bu nedenle Avrupa'daki gelişmeleri hassasiyetle izlediklerini anlattı.

Gelişmiş ülkelerde kamu borçlarının artış trendine girdiğini anımsatan Şimşek, bunun hala soru işareti olmaya devam ettiğinin altını çizdi. Şimşek, cari sürdürülebilirlik olmadığı takdirde kredibilitenin de ortadan kaybolduğunu ifade etti.

Son dönemde yaşanan birçok sorunun aslında önlenemez olmadığını dile getiren Şimşek, sadece daha fazla işbirliğine ihtiyaç olduğunu anlattı.

Geçen yıl önemli adımlar atılarak krizin global bir resesyona dönüşmesinin engellendiğini hatırlatan Şimşek, şimdi uzun dönemli bakma zamanı olduğunu söyledi.

Türk ekonomisinin çok güçlü bir toparlanma sürecine girdiğini belirten Şimşek, "İnanıyorum ki bu toparlanma devam edecek. Sürdürülebilir yüksek büyüme oranlarına geri döneceğimize inanıyorum. Riskleri göz ardı etmiyoruz" dedi.

Mehmet Şimşek, Türkiye'nin hedeflenenin üzerinde büyüme göstermesinin de şaşırtıcı olmayacağını sözlerine ekledi.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 00:25
banner53
YORUM EKLE

banner39