banner39

Bakan şimşek: Yeni trafik yasası güven örneği

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, yarın başlayacak olan yeni trafik yasası uygulamasının vatandaşa güvenin örneği olduğunu söyledi.

Arşiv 31.03.2008, 14:13 31.03.2008, 14:13
Bakan şimşek: Yeni trafik yasası güven örneği


Trafikte yeni dönem yarın başlıyor. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, hafif hasarlı kazalarda artık polis beklenmeyecek ve tarafların kendi aralarında anlaşmaları esasına dayanan yeni dönemin vatandaşa duyulan güvenin bir örneği olduğunu belirtti.

Bakan Şimşek, maddi hasarlı trafik kazalarında tarafların anlaşmasına imkan tanıyan yeni uygulamayla, hükümetin yıllardır sürdürdüğü vatandaşa güven politikasının yeni bir örneğinin hayata geçirilmiş olacağını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı Konferans Salonunda, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ile Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Taşkın, Türkiye Şoförler ve
Otomobilciler Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Apaydın'ın katıldığı basın toplantısı düzenlendi.

Devlet Bakanı Şimşek, burada yaptığı konuşmada, 2007 yılı içinde kanunlaşan 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ile getirilenlerin, ülkenin sigortacılık sektörü bakımından çok önemli bir kilometre taşı niteliğinde olduğunu söyledi.

Sigortacılık Kanunu ile ilgili olarak 50'den fazla ikincil düzenlemenin yarıdan fazlasının tamamlandığını belirten Şimşek, kalan kısmın bu yılın ilk yarısında tamamlanmasının planlandığını ifade etti.

Getirilen bir çok yenilik arasında Hazine Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği ile müşterek yürütülen çalışmalar sonucu hazırlanan Yalnız Maddi Hasarla Sonuçlanan Trafik Kazalarında Taraflarca Doldurulacak Kaza Tespit Tutanaklarına İlişkin Hazine Müsteşarlığı Genelgesi'nin büyük önem arz ettiğini vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti:

YASA HİZMET KALİTESİNİ ARTIRMAKTA

"25 yıldan bu yana, yalnız maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında tarafların anlaşarak tutanak düzenlemesine olanak tanınmış olmakla birlikte, uygulamada söz konusu kazalarda da görevliler beklenmekte, bu durum özellikle büyük şehirlerimizde anlaşma imkanı bulunan kazalar sebebiyle trafiğin sıkışmasına ve gereksiz yere zaman ve iş gücü kaybına neden olmaktadır. 2007 yıl sonu itibariyle toplam 575 bin 804 trafik kazasının yüzde 85'ine ulaşan kazalar, maddi hasarlı trafik kazaları niteliğindedir. Bu durum kolluğun asli görevi olan trafiğin düzenlenmesi ve denetlenmesi faaliyetine odaklanamamasına neden olmaktadır. Bu düzenleme, hem kamuda hizmetin etkinliğini, kalitesini artıracak, hem de ülkede verimliliği artıracaktır."

Uygulamanın yarın başlayacağını hatırlatan ve uygulamaya ilişkin bilgi
veren Şimşek, kazaya karışan tarafların anlaşamamaları halinde görevlilerin tutanak düzenleyeceğini vurguladı.

Şimşek, tutanak formlarının doldurulmuş örnek formlar ve açıklamaları içeren bilgiler ile birlikte Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından sigorta şirketlerinden toplanan talebe göre 6,5 milyon adet bastırıldığını ve ücretsiz dağıtılması için sigorta şirketlerine iletildiğini, ayrıca 1 milyon adet form bastırılarak illere dağıtılmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü'ne teslim edildiğini anlattı.

Devlet Bakanı Şimşek, trafik kazalarına karışan vatandaşların kendi aralarında anlaşarak tutanak düzenlemeleri suretiyle kaza yerinden ayrılmalarına imkan sağlayan bu yeni uygulama ile hükümetin yıllardır sürdürdüğü vatandaşa güven politikasının yeni bir örneğinin hayata geçirilmiş olacağını sözlerine ekledi.

"BU BİR DAYATMA DEĞİL"

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Taşkın da uygulamaya ilişkin bilgi verdi ve uygulamanın "bir dayatma olmadığını", anlaşan tarafların bu tutanağı düzenleyeceğini vurguladı.

"ERGENEKON CADDESİ TAMAMEN TESADÜF"

Daha sonra Genel Sekreter Erhan Tunçay, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "bastırılan tutanaklardaki çizimde Ergenekon Caddesi üzerinde bir kazanın anlatılmasını" hatırlatması üzerine Tunçay, tutanağın aylar öncesinde hazırlandığını belirterek, "öküz altında buzağı aranmaması gerektiğini" dile getirdi. Birlik çalışanlarından birinin Şişli'de Ergenekon Caddesinde evinin bulunduğunu, resmedilen arabaların da Birlik üzerine kayıtlı arabalar olduğunu belirten Tunçay, "Bu bir tesadüftür. Bunun altında başka bir şey aranmamalı" dedi.

Tunçay, bu konunun bir gazete haberi nedeniyle spekülatif hale geldiğini söyledi. Yeni düzenlemenin uygulanması konusunda suistimaller olabileceğine ilişkin soru üzerine Tunçay, bu tür suistimallerin olabileceğini düşündüklerini, geçmişte ve bugün de bu tür suistimallerin olduğunu ifade etti.

Kötü niyetli kişilerin suistimallerinin, hatta çeteleşmeye varan olayların yaşandığını belirten Tunçay, bu uygulama başladıktan sonra bu tür durumlarda artış beklenebileceğini, suistimallere açık yönlerinin kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabileceğini, ancak sigorta şirketlerinin de zaman içinde bu tür konular ve kişiler hakkında gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Tunçay, yanlış beyanda bulunulması ve kasıtlı olarak hareket edilen konuların araştırılacağını, gerekli durumlarda adli soruşturma açılması için ilgili makamlara başvurulacağını kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?