Bakan Yıldız: İki yol vardı, biri kapalı

Enerji Bakanı Taner Yıldız, maden ocağında iki yol olduğunu ancak birinin kullanılamadığını belirtti.

Bakan Yıldız: İki yol vardı, biri kapalı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gelik'teki 75. Yıl Cumhuriyet Kuyusu alanında gazetecilere yaptığı açıklamada, ''İki yol vardı, bunlardan bir tanesi yüksek basıncın etkisiyle tamamen dağıldığı için o yoldan gidemiyoruz, daha uzak yoldan gideceğiz'' diye konuştu. Yıldız, kazanın şu anki bulgulara göre grizu patlaması olarak görüldüğünü, tam tespitlerin olay mahalline ulaşıldığında yapılacağını belirtti.

Bakan Yıldız, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen grizu patlamasıyla ilgili, "Biraz daha sabırlı olmalıyız. Gece gündüz demeden arkadaşlarımıza sağlıklı şekilde ulaşabilmenin peşindeyiz. Bunun için de uğraşıyoruz" dedi.

Olayı haber alır almaz, Azerbaycan'dan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın heyetinden ayrılarak bölgeye geldiğini söyleyen Yıldız, "Bütün ilgili kurum ve kuruluşlar burada. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı'nın bütün ekipleri burada. Ambulans helikopterler ve uçaklar burada. Ekip ve lojistik olarak da herhangi eksiğimiz bulunmamakta. Bölgeye iki taraftan ulaşma imkanımız vardı, ama bir tarafından arkadaşlarımız indiler, yüksek basınçtan ve patlamanın tesiriyle bir taraftan çalışma imkanımız kalmadı. Tamamen kurtarma çalışmalarını tek taraftan yapabileceğiz. O yüzden biraz daha süreye ihtiyacımız olduğunu ve kamuoyuyla paylaşmayı uygun bulduk. Biraz daha sabırlı olmalıyız. Gece gündüz demeden arkadaşlarımıza sağlıklı şekilde ulaşabilmenin peşindeyiz" şeklinde konuştu.

Bakan Yıldız, "Gelik mevkisinden 2 bin -2 bin 500 metre mesafedeki göçüğün oradan girmek zorunda olduklarını" vurguladı.

 
 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 02:10
banner53
YORUM EKLE

banner39