banner15

Bakan'dan HSYK'ya: Son söz milletindir

HSYK Başkanvekili'nin "tüm mücadelemiz sürecek" sözlerine Adalet Bakanı "son sözü millet söyleyecek" cevabını verdi.

Bakan'dan HSYK'ya: Son söz milletindir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek'in, HSYK'nın yapısını düzenleyen anayasa değişiklik teklifinin kabulüne yönelik sözlerini değerlendirirken, "Bugün görüşmelerin sonucunda ortaya çıkacak iradeye hepimiz saygı duyarız. Bu parlamentodan, bu paket geçerse son sözü söyleyecek olan halktır, millettir" dedi.

Bakan Ergin, İsviçre Kantonlar Meclisi Başkanı Erika Forster-Vannini ve beraberindeki heyet ile TBMM'de görüştü. Ergin, görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Konuşmanızda, 'Anayasa değişikliğine ilişkin ilave yasalar da gelebilir' dediniz. Biraz bunu açar mısınız?" sorusu üzerine Ergin, "Bu anayasada yapılan değişiklikleri destekleyecek teşkilat yasasına ihtiyaç var. Mesela, Anayasa Mahkemesinin yapısı değiştiriliyor, üye sayısı artıyor, daireler şeklinde çalışması öngörülüyor. Bunun uygulamasını, geçici maddelerle düzenliyoruz. Anayasa Mahkemesinin teşkilat, kuruluşu hakkında kanunda değişiklik öngörmek lazım bunu kastettim" diye konuştu.

HSYK'nın oluşumuna ilişkin Anayasa'da temel düzenlemeler yaptıklarını anımsatan Ergin, bunun uygulamasını gösterecek olanın, kuruluş kanunda yapılacak düzenlemeler olduğunu söyledi. Sadullah Ergin, "Bu paketi, anayasa değişikliğini destekleyecek yasalar onları kastettim" dedi.

Ergin, bir gazetecinin, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek'in, HSYK'nın yapısını düzenleyen anayasa değişiklik teklifinin kabulüne ilişkin değerlendirmesini hatırlatması üzerine, "Bu değerlendirmeleri basın önünde yapmayı uygun bulmuyorum ama Parlamento kendi iradesini ortaya koyar. Bugün görüşmelerin sonucunda ortaya çıkacak iradeye hepimiz saygı duyarız. Bu parlamentodan, bu paket geçerse son sözü söyleyecek olan halktır, millettir. Herkesin, milletin kararına saygı duyması lazım" dedi.

Bakan Ergin, "Yasama organı da millet adına çalışıyor, yürütme de milet adına fonksiyon icra ediyor. Anayasamız böyle emrediyor. Yargı da 'Türk milleti adına' diye aldığı kararların önüne bir cümle ilave ediyor. Dolayısıyla milletin vereceği karara hepimizin saygı göstermesi gerekiyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2010, 18:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35