banner39

Bakanlar Kurulu anayasa değişikliğini değerlendirdi

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, anayasa değişikliği ile ilgili genel bir değerlendirme yaptıklarını belirtti.

Arşiv 18.04.2010, 21:01 18.04.2010, 21:01
Bakanlar Kurulu anayasa değişikliğini değerlendirdi


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, anayasa değişikliğinin hem Türkiye hem de AB açısından önem arz ettiğini söyledi.

Çiçek, 2,5 saat süren Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı açıklamada, yarından itibaren TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek anayasa değişikliği ile ilgili genel bir değerlendirmede bulunduklarını ifade etti.

Çiçek, "Birkaç teknik düzenlemenin dışında yer alan maddelerin tamamı ifade ettiğim gibi hem Türkiye için önemli hem de Katılım Ortaklığı Belgesi hem İlerleme Raporu'ndaki bir kısım eksiklikler, beklentiler karşılanabilmesi, bir kısım fasıllarla ilgili olarak, önemli değişiklikleri ihtiva etmektedir. İlgili bakan arkadışımız Sayın Bağış bu maddeler ve İlerleme Raporu Katılım Ortaklığı belgesiyle ilgili hususlarda değerlendirmeler yapmıştır." diye konuştu.

Çiçek, mart ayında Elazığ ve çevresinde meydana gelen depremle ilgili yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirme de yaptıklarını belirterek, "O günden bu güne yapılan çalışmalarla ilgili bir değerlendirme yapıldı. Hasar gören evlerin Ramazan Bayramı sonuna kadar TOKİ tarafından yapılması için bir ilke kararımız vardı. Şu ana kadar 1474 konutun ihalesi yapıldı. Geri kalan altı yapısı tamamlanmış konutlar için de hazırlıklar süratle sürdürülmekte. Bununla ilgili hangi noktada olduğumuzu değerlendirdik. Ümit ediyoruz bayram sonuna kadar konutlar yetişmiş olacak, böylece vatandaşlarımız kışa kalmadan kendi konutlarına girebilmesi için bu konunu yakından takip edilmesi gerektiği ortadadır. Bu çerçevede Bakanlar Kurulu'na kısa bir bilgi sunulmuştur." şeklinde konuştu.

Kıbrıs'taki seçimlerle ilgili bir soruya ise Çiçek, şu cevabı verdi: "Son sonuçları görmeden bir değerlendirme yapamayız ama bu safhada söyleşeceğimiz şey şudur: Kıbrıs'ta işleyen bir demokrasi var, bu demokrasinin gereği olarak da bu seçimler yapılıyor, geçmişte de yapıldı. Şu anda da olgunlukla bu seçimlerin yapıldığını düşünüyoruz. Kesin sonuçlar ortaya çıksın ondan sonra değerlendirme yapacağız ama olgun bir demokrasinin Kıbrıs'ta var olduğunu ispat bakımından bu seçimler önem arz ediyor."

"İzlanda'daki yanardağın yeniden lav püskürmesinin hava ulaşımını etkilemesiyle ilgili Ulaştırma Bakanı bilgi verdi mi?" yönündeki soruyu Çiçek, şöyle cevapladı: "Evet bazı bilgiler verdi ama bu açıklamalar tümüyle teknik ve bakanlık seviyesinde yapılması gereken bir açıklama. Konuyla ilgili Ulaştırma Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nı ilgilendiren yönü var. Dışişleri Bakanlığı da zaten hem kendi yurt dışındaki vatandaşlarımızı hem de Türkiye'deki yabancılar bakımından bir masa oluşturulmuş durumda. Burada kaldıkları süre içinde uçuş yapılamıyorsa, ki bunun tabii sonucu olarak konaklama dahil her türlü ev sahipliğini Türkiye yapıyor, yapmaktadır. Şu ana kadar uçuşların iptali dışında herhangi bir sıkıntı görünmüyor. Bu bizim için olduğu kadar dışarıdan Türkiye?ye gelenler bakımından da bazı sıkıntılar söz konusu. Dolayısıyla üç bakanlık konu üzerinde hassasiyetle duruyor. Ümit ediyoruz bu sıkıntı ortadan kalkar."

Başbakan Erdoğan'ın İtalya programına katılacağını açıklayan Çiçek, "Sayın Başbakan İtalya'ya gidecek. Belki bazı bakanlar gitmeyebilir ama Sayın Başbakan bu ziyaret yapacaktır. Zaten sabah saatlerinde görüşmeler yapılıyor öğleden sonra da TBMM'ye katılmış olacak." ifadesini kullandı.

Kaynak: CİHAN

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?