Bakanları Kurulu, sendikaları ve gıda krizini konuştu

Bugünkü Bakanlar Kurulu'nda, artan gıda fiyatları ve sendika düzenlemeleri ele alındı.

Bakanları Kurulu, sendikaları ve gıda krizini konuştu


Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bakanları Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, sendikaları ve gıda krizini ele aldıklarını söyledi.
Cemil Çiçek, açıklamada, "Üzerinde durulan iki konu var. AB müzakereleri konusunda 19. fasıl konusu ele alınmış. Toplu iş sözleşmesi grev ve lokavt kanunu ele alınmıştır. Bu konuda Bakanlar Kurulu'na bilgi verildi. Konu hakkında görüşmeler sürüyor. Meclis tatile girmeden bunun yasalaşmasını arzu ediyoruz" dedi.

Çiçek açıklamasında şunları söyledi: "Sendikaya üye olmak ve sendikadan ayrılmak noter şartı gerekiyordu. Bunu tamamen kaldırıyoruz. Noter masrafını ortadan kaldırıyoruz. Sendika kurucusu olmak için TC vatandaşı olma şartı kaldırılıyor. Sendikaya üye olma yaşı düşüyor. Uluslararası sendikalarla işbirliği yapma imkanı veriliyor. Üyelik aitları tartışma konusudur. Bu konuda belli bir netlik yoktur.
Tarım sektörü üzerindeki baskılar ele alındı. Enerji fiyatlarındaki artışlar ve dünya piyasalarındaki hareketlilik konusu etraflıca ele alındı.
Bu konuda tarımsal destekte, bundan sonra tamamen ürüne destek vermeye başlayacağız. Tarım Bakanı konu hakkında kapsamlı bir bilgi verdi. Bu konuda Tarım Bakanı ve Hazine Bakanı ortak çalışma yapacaktır. Tarıma yapılacak destek konusunda etraflı bir değerlendirme yapılacaktır. "

Kaynak: Ajanslar
 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2008, 19:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35