banner39

Bakanlık, Kanser ilacını toplatıyor

Sağlık Bakanlığı, yapılan analiz ve incelemeler sonucu primer ambalajı yönünden uygun bulunmaması üzerine kanser ilacını toplatma kararı aldı.

Arşiv 26.03.2008, 12:15 26.03.2008, 15:44
Bakanlık, Kanser ilacını toplatıyor


Sağlık Bakanlığı, kanser tedavisinde kullanılan bir ilacın, ambalajının uygun olmaması nedeniyle 2. sınıf B seviyesinde (eczane, ecza deposu, hastane) geri çekilmesini istedi. 

Edinilen bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından il sağlık müdürlüklerine, Türkiye Eczacılar Birliği'ne ve ilgili sağlık kuruluşlarına gönderilen resmi yazıda, ''Fivoflu IV 250 mg/5 ml Enjektabl 10 ampul'' adlı ilacın 06AL007 seri numaralısının ve ''Fivoflu IV 500 mg/10 ml Enjektabl Solüsyon İçeren 1 Ampul'' adlı ilacın 6AM015 seri numaralısının, yapılan inceleme ve analizler sonucunda primer ambalajı yönünden uygun bulunmaması nedeniyle 2. sınıf B seviyesinde (eczane, ecza deposu, hastane, vb) geri çekme işleminin uygulanacağı'' bildirildi.

Resmi yazıda, geri çekilmesi istenen ampullerin ilgili ilaç depolarına veya ilgili ilaç firmasına en kısa süre içerisinde iade edilmesi istendi.

2. sınıf B seviyesinde geri çekme işlemi uygulanması istenen söz konusu ilaç, mide, kolon, rektum, pankreas ve meme kanseri tedavisinde kullanılıyor.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?