banner15

Baker-Hamilton raporu ve Bush'un zor günleri

Amerika Birleşik Devletleri Başkan’ı Bush dün “Baker-Hamilton raporu” olarak da adlandırılan Irak Çalışma Grubu raporunu teslim aldı. Bugünkü Arap gazetelerinde bu konuyla ilgili çeşitli haber ve yorumlar yer alıyor.

Baker-Hamilton raporu ve Bush'un zor günleri

07 Aralık 2006 Perşembe

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Baker raporu ve Bush'un zor günleri

 

Amerika Birleşik Devletleri Başkan’ı Bush dün “Baker-Hamilton raporu” olarak da adlandırılan Irak Çalışma Grubu raporunu teslim aldı. Bugünkü Arap gazetelerinde bu konuyla ilgili çeşitli haber ve yorumlar yer alıyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi “Baker raporu: Bush’un zor günleri devam ediyor” başlığıyla verdiği haberde, Amerika eski dışişleri bakanlarından James Baker başkanlığındaki Irak Çalışma Grubu’nun 9 aylık bir beklemeden sonra raporunu açıkladığı bildiriliyor.

 

Haberde, Bush’un raporu “sert” olarak tanımladığı fakat raporu ciddi olarak ele alacaklarını söylediği belirtiliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat, raporun açıklandığı gün Irak’ta 10 Amerikan askerinin öldüğünü ve raporun 2008’de savaşan birlikleri Irak’tan çekmeyi tavsiye ettiğini, Irak Hükümeti’nin raporu olumlu karşıladığını ve Iraklı Kürt liderlerden Mahmud Osman’ın ise raporun adil olmadığını söylediğini yazıyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesi ise “Baker-Hamilton raporunun tavsiyeleri: Ortadoğu’nun krizlerinin çözümü için Amerikan yol haritası” başlığıyla verdiği haberde, raporun 2008’de Irak’tan çekilmeyi, İran ve Suriye’yi i çözüme ortak etmeyi, Lübnan’da BM Güvenlik Kurulu’nun 1701 nolu kararını ve uluslararası mahkemeyi uygulamayı, Filistin Devleti’nin kurulmasını tavsiye ettiği kaydediliyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesi, konuyla ilgili habere şu başlığı uygun görmüş: “Baker raporu: Bush yönetiminin çöküş belgesi”.

 

Kuveyt’te yayınlanan El-Qabes gazetesi, “Baker-Hamilton: 79 tavsiye ‘belki’ Irak’taki durumu düzeltebilir” derken, Katar’da yayınlanan Eş-Şark gazetesi de “Baker Komisyonu: Amerika Irak’ta savaşı kaybetti” diyor.

 

 

Ortadoğu haritası parçalanıyor mu?!

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazetesinin bugünkü başmakalesi yukarıdaki başlığı taşıyor.

 

Makalede, Amerika’nın Irak’ta ve Afganistan’da İran’ın en büyük düşmanlarını, Saddam Hüseyin’i ve Taliban’ı ortadan kaldırdığının söylendiğine dikkat çekilerek olayı bu kadar basite indirgemenin doğru olmadığı belirtiliyor.

 

Er-Riyad’ın başmakalesinde, Taliban’ın hassas bölgeleri yeniden ele geçirmeye başladığı ve son aylardaki saldırılarının bazı düşünceleri değiştirdiği yazıyor.

 

Makalede, Irak’tan çekilme düşüncesinin Afganistan’da da gündeme gelebileceği öne sürülerek, bu durumda Taliban’ın yeniden yönetime dönebileceği ve İran’ın Irak batağıyla Afganistan cephesi arasında kalacağına dikkat çekiliyor ve ekliyor:

 

“Amerika, ilahi vaatle ve İsrail’in şekillendirdiği ve süper gücün uygulamaya çalıştığı bir ideolojiyle geldiğini söylese de, gerçekler tablonun ana hatlarını değiştirmiş ve stratejilerin sabit sınırları olmadığını göstermiştir.”

 

Bazı bölgelerinde halkın fakirlik sınırının altında yaşamasına rağmen İran’ın bütün maddi ve beşeri gücünü nükleer silah elde etmek için harcadığına dikkat çekilen makalede, İran’ın bu durumu bütün gücünü silahlanmaya harcayıp kendi mezarını kendisi kazan Sovyetler Birliği’nin haline benzetiliyor.

 

Makale şu cümlelerle bitiyor:

 

“İhtimaller ve beklentiler doğru çıkarsa, bölgenin tümünün güvenliği zor değişimlere doğru gidiyor ki, bu değişimler belki de hiç kimsenin, hatta bu şartları ortaya çıkarıp kaçanların çıkarına olmayacaktır.”

 

 

Gösterilerin bedeli: 400 milyon dolar

 

Lübnan El-Mustakbel gazetesi, muhalefetin hükümeti düşürme amacıyla Beyrut’ta Cuma günü başlattığı gösterilerin Lübnan ekonomisine bugüne kadarki bedelinin 400 milyon dolara ulaştığını yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Beyrut Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Muhammed Şukeyr de, bazı müesseselerin kapandığını ve bazılarının da işçilerine yarım maaş ödemek zorunda kaldığını söylemiş.

 

 

Erdoğan Beyrut’a uğramadı

 

Lübnan En-Nehar gazetesi dünkü sayısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’den Beyrut’a geçeceğini yazmıştı.

 

Bugünkü sayısında ise Erdoğan’ın Suriye’de Devlet Başkanı Beşşar El-Esed ile görüştükten sonra Beyrut’a geçmeden Türkiye’ye döndüğünü yazıyor.

 

En-Nehar’ın haberinde, geçen yüzyılın sonlarına doğru Türkiye-Suriye ilişkilerinin düzelmesinden beri Ankara’nın her krizde Washington ile Şam arasında arabuluculuk rolü üstlendiği öne sürülüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48