banner39

Bakiyev daveti kabul etti, Belarus'a gitti

Kırgızistan'ın devrik lideri Kurmanbek Bakiyev sürgüne gittiği Kazakistan'dan Belarus'a geçti

Arşiv 21.04.2010, 07:47 21.04.2010, 11:54
Bakiyev daveti kabul etti, Belarus'a gitti

 

Kırgızistan’da isyanla iktidarı ele geçiren Roza Otunbayeva yönetimi, Ahıskalı ve Rus azınlığı hedef alan yağmacılarla boğuşurken devrik lider Kurmanbek Bakiyev de sürgüne gittiği Kazakistan’dan Belarus'a geçti. Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, geçen hafta Kazakistan’ın Taraz kentine uçup istifasını fakslamış Bakiyev’in üç yakını ile birlikte önceki geceden beri Minsk’te misafirleri olduğunu belirterek “Başkan ve ailesi devletimizin koruması altında” dedi. Kazak Dışişleri sözcüsü Asker Abdrahmanov, Türkiye’ye gelebileceği söylenmiş Bakiyev’in önceki gün ülkeden ayrıldığını ama nereye gittiğini bilmediğini söylemişti.

Ahıskalıların arazilerini gasp girişimi

Başkent Bişkek yakınlarındaki Mayevka köyünde 1944’de Gürcistan’daki topraklarından sürülmüş Ahıskalılar ile Rusların ekip biçtiği toprakların işgali ve evlerine saldırılarla başlayıp biri Ahıska Türkü beş kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmalar ise dün sabaha kadar sürdü. Öfkeli bir grup da olaylarda gözaltına alınan yağmacıların bırakılması için Taşkent-Almatı yolunu kapattı. Geçici Başbakan Yardımcısı Temir Sariyev, Bakiyev taraftarlarını isyan kışkırtıcılığıyla suçladı. Tarlaları işgal edip kendi üzerlerine kayıt yapılmasını isteyen binlerce genç, Bişkek’te karakolları ve kaymakamlık binalarını taşlamıştı.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi dün Mayevka’yı ziyaret edip, Ahıska Türklerinden ‘sakin ve sabırlı’ olmalarını istedi. Evi yakılanlardan Kaymakamlık görevlisi Binalı Dursunov, “7 Nisanda olanlardan sonra para toplayıp Kırgız kardeşlerimize teslim ettik. İyilik yaptık kötülük bulduk” dedi. Ahıska Türklerine ait 80 evden 7’sinin tamamen yakıldığı ve onlarca evin de yağmalandığı belirtildi.

‘Rusya vatandaşları için asker yolluyor’

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev “Meşruiyet için seçimlerin yapılması ve ‘de facto’ güç kullanılmaması çok önemli” uyarısı yaptı. Medvedev’in ayrıca “Kırgızistan’da Rus vatandaşların can ve mal güvenliğinin Rus askerleri tarafından korunmasını istediği” belirtildi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?