banner15

Bakiyev: Dönemem, beni öldürebilirler

Kurmanbek Bakiyev, Bişkek'e dönmesi durumunda öldürülebileceğini iddia ederek endişelerini aktardı.

Bakiyev: Dönemem, beni öldürebilirler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırgızistan'da iktidarı muhalefete kaptıran Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, Bişkek'e dönmesi durumunda öldürülebileceğini söyledi. 

Kırgızistan'da 7 Nisan'da çıkan olayların ardından ülkenin güneyindeki memleketi Calalabad'a sığınan Bakiyev, Rusya'nın devlet televizyonuna demeç verdi. İstifa etmeyeceğini tekrarlayan Bakiyev, "Oraya (Bişkek'e) dönersem beni öldürebilirler. Alırlar, 'İşte bu öldürdü. Bu kadar insanın ölümüne bu sebep oldu. İşte bu emir verdi' diye meydanda halkın arasına bırakırlar" dedi. Bu arada, İçişleri Bakanı Bolot Şerniyazov, Bakiyev'in nerede olduğunu bildiklerini belirtirken, Bişkek'ten Calalabad'a, Bakiyev'in tutuklanması için bugün özel harekat timinin gönderildiği ifade ediliyor. Calalabad'ın geçici vali sözcüsü, yaptığı açıklamada, Bakiyev'in mal varlığına el konulması için kente ilgili kişilerin geldiğini kaydetti.

GÖRÜMELER YAPILDI İDDİASI

Kırgızistan'da geçici hükümetin, Bakiyev ile ülkedeki krizin sona erdirilmesi için görüşmeler yaptığı iddia edildi. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) bölgeyi ziyaret eden temsilcisi Karibzhanov, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçici hükümetin, müzakerelere hazır olduğunu belirterek, söz konusu müzakerelerin ilk adımının dün gece atıldığını söyledi. 

Karibzhanov, dün geceki görüşmelerden çıkan netice konusunda birşey söyleyemeyeceğini ifade ederken, "En önemlisi sürecin başlamış olmasıdır" dedi. AGİT temsilcisi, geçici hükümetten yetkililerle temaslarda bulunduğunu söylerken, Devlet Başkanı Bakiyev ile görüşmediğini kaydetti. Bişkek'te çarşamba günü Devlet Başkanlığı binasına girmeye çalışan muhalif göstericilere, binanın çatısından keskin nişancılar ateş açmıştı. Güvenlik güçleri ve göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 79 kişi ölmüş, 1000'den fazla kişi yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2010, 19:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35