banner39

Bakıyev geçici hükümeti tanımadığını açıkladı

Ülkesindeki ayaklanmayla devrilen ve dün Belarus'a sığındığı açıklanan Kırgız lider pes etmiyor

Arşiv 21.04.2010, 14:06 21.04.2010, 14:06
Bakıyev geçici hükümeti tanımadığını açıkladı

 

Kırgızistan'da 7-8 Nisan tarihlerinde gerçekleşen ayaklanmanın ardından ülkesini terk eden devrik lider Kurmanbek Bakiyev Belarus'un başkenti Minsk'te açıklamada bulundu.

İstifa ettiği yönündeki açıklamaları kabul etmediğini kaydeden Bakiyev, diğer ülkelerden de Bişkek'te kurulan geçici hükümeti tanımamalarını istedi. Bakiyev, Kırgızistan'ı anayasal düzene dönüştüreceği sözünü verdi.

Kırgızistan'da meydana gelen ayaklanmada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Bakiyev, "Kırgızistan'ın Cumhurbaşkanı ve Anayasanın garantörü olarak sorumluluklarımı reddetmiyorum. Sorumluluk üstlenmeye hazırım" dedi.

Kırgızistan'ın kimsenin kolonisi olmadığını iddia eden Bakiyev, "Hiç bir güç benim Cumhurbaşkanlığını bırakmaya zorlayamaz. Kırgızistan demokratik bir ülke olma yolunda ilerliyor" ifadelerini kullandı. Geçici hükümet Bakiyev'i 80'den fazla insanın hayatını kaybetmesinden sorumlu tutuyor.

Kırgızistan'dan önce Kazakistan'a geçen Bakiyev, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko'nun daveti üzerine bu ülkeye gitti. Lukaşenko, Bakiyev ve ailesine her türlü desteği sağlayacaklarını, Bakiyev'in hala Kırgızistan'ın Cumhurbaşkanı olduğunu söylemişti.

Kaynak: cha

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?