Bakiyev için İnterpol devreye girdi

Geçici Kırgız hükümeti devrik liderin yakalanması için İnterpol'e başvurdu

Bakiyev için İnterpol devreye girdi

 

Kırgızistan'da geçici hükümetin yargı konularından sorumlu Başbakan Yardımcısı Azimbek Beknazarov, devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in yakalanması için İnterpol'e başvurduklarını açıkladı.

Beknazarov, dokunulmazlığı kaldırılan, kitlesel kıyım ve görevini kötüye kullanmakla suçlanan Bakiyev'in yakalanması için İnterpol'e başvurduklarını belirterek, "İnterpol onu yakalayacak" dedi.

Bu arada, Rus Ria Novosti haber ajansı, Belarus Başsavcılığı kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Belarus'un Kırgızistan'ın Bakiyev'in iade talebini yasalar çerçevesinde bir ay içinde değerlendireceği kaydedildi.

Kırgızistan'da 7 Nisanda güvenlik güçleri ile muhalif göstericiler arasında çıkan çatışmalardan sonra iktidardan uzaklaştırılan Bakiyev'in, ABD, Rusya ve AGİT'in Dönem Başkanlığını yürüten Kazakistan'ın ortak çabasıyla ülkeden çıkmasına imkan sağlanmıştı. Bakiyev, Devlet Başkanlığı görevinden istifa ettiğini ülkeden ayrıldıktan sonra açıklamıştı.

Geçici hükümet, devrik liderin oğlu Maksim Bakiyev'in yanı sıra Devlet Güvenlik Hizmeti Başkan Yardımcısı Nurlanbek Temirbayev'in yakalanması için İnterpol'e başvurmuş, ayrıca devrik iktidarın üst düzey güvenlik görevlileri ve bazı bakanları hakkında arama emri çıkarmıştı.

Kaynak: AA
 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2010, 15:33
banner53
YORUM EKLE

banner39