banner15

Bakiyev kurmaylarına hapis yolu gözüktü

Kırgızistan'da yönetim kontrolü sağlamaya çalışırken, Bakiyev hükümeti ile hesaplaşma sürüyor

Bakiyev kurmaylarına hapis yolu gözüktü


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırgızistan'da geçici yönetim devrim sonrası yaşanan karmaşayı ortadan kaldırmaya çalışıyor. Nisan ayının 6-9 arasında çıkan olaylar sonucunda çok sayıda insan hayatını kaybetti ve yaralandı. Rus gazetesi Nezavisimaya Gazeta’nın haberine göre, artık ülkede saldırılar son buldu, bazı basın organlarında iddia edilenlerin aksine Kırgız vatandaşları Rus kökenlilere karşı saldırı hazırlığında değil.

Gazete binlerce insanın ülkeyi terk etmek için sıraya girdiğini, bunlar arasında bölgede yatırım yapan iş adamlarının da bulunduğunu savundu. Bakiyev ailesine yakınlığı ile bilinen aileler ise panikte. Rus gazetesi, üst düzey devlet görevlileri içinde savunma bakanı Baktıbek Kalıyev, içişleri bakanı Molodomus Kongantiyev ve enerji bakanı İlyas Davıdov'un göz altına alındığını bildirdi.

Savunma bakanı Kalıyev, Bakiyev’in ülkeyi terk etmesinden hemen sonra, içişleri bakanı ise Moskova’da Rus FSB’si ile düzenlenen ortak operasyon sonrasında yakalandı. Milli güvenlik bakanı Marat Sutalinov, başbakan Daniyar Usenov gibi önemli siyasilerin serbest olması ise ilginç bulundu. Kongantiyev gösterilerin başladığı dönemde halkın önüne çıkarak onları sükunete davet etmiş ancak 6 Nisan tarihinde muhalifler tarafından Talas şehrinde gözaltına alınmıştı.

İddiaya göre göz altında bulunduğu sırada işkence gördü, daha sonra eşinin 40 bin dolar ödemesiyle serbest kalarak Moskova’ya gitti. Ancak Moskova’da FSB tarafından yakalanarak tekrar Bişkek’e gönderildi. Ailesinin yaşadığı Kıpçak-Tala bölgesinde ise halk eski bakanın yakalanmasını ülkenin güneyi ile kuzeyini birleştiren yolu kapatarak protesto etti.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 09:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35