banner39

Bakiyev taraftarları valilik binasını işgal etti

Bakiyev'in ülkeyi terk etmesinin ardından akrabaları ile taraftarlarının, Celalabad eyalet valiliği binasını işgal ettiği bildirildi

Arşiv 17.04.2010, 15:48 17.04.2010, 15:50
Bakiyev taraftarları valilik binasını işgal etti

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırgızistan'da, devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in ülkeyi terk etmesinin ardından akrabaları ile taraftarlarının, Celalabad eyalet valiliği binasını işgal ettiği bildirildi.

Bakiyev'in kadın akrabalarıyla taraftarlarından oluşan 30-50 kişilik bir grubun, Celalabad eyalet valiliğini işgal ettiği ve geçici hükümet tarafından atanan valiyi rehin aldığı belirtildi. Valinin bir süre sonra serbest bırakıldığı ifade edildi.

Tutuklanan eski Savunma Bakanı Bakıtbek Kalıyev'in serbest bırakılmasını isteyen grup, olay yerine gelen geçici hükümetin İçişleri Bakanı Bolot Şernoyazov'u sopayla dövdü. Bakanın polisin yardımıyla oradan uzaklaştırıldığı kaydedildi.

Kırgızistan'da 7 Nisan olayları sırasında 84 kişinin ölümünden sorumlu tutulan devlik liderin kardeşi ve özel koruma müdürü Canıbek (Janış) Bakiyev'in hala bulunamadığı belirtiliyor.

Öte yandan, yerel basında çıkan haberlere göre, geçici hükümetin İçişleri Bakanı Şerniyazov'un yönetimindeki özel harekat timleri, dünden beri Teyyit köyünde, Bakiyev'e ve yakınlarına ait dört evde arama yapıyor.

OĞLU İÇİN YAKALAMA EMRİ ÇIKARILDI

Öte yandan, Kırgızistan Başsavcılığı, geçen yıl Rusya tarafından verilen 300 milyon dolarlık krediyi maksatsız kullandığı gerekçesiyle devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in 33 yaşındaki oğlu Maksim Bakiyev hakkında dava açtı.

Başsavcılık basın merkezinden yapılan açıklamada, Kurmanbek Bakiyev'in döneminde kurulan Devlet Başkanlığı Enstitüsüne bağlı çalışan Yatırım, İnovasyon ve Kalkınma Merkez Ajansının Başkanı Maksim Bakiyev hakkında yakalama emri çıkarıldığı belirtildi.

Rusya, geçen yıl Kırgızistan'a, 300 milyon dolar krediyi, yüzde 0,75 faizle 40 yıl vadeyle geri ödenmek şartıyla vermişti. Ancak Yatırım, İnovasyon ve Kalkınma Merkez Ajansına bağlı Yatırım Fonu'nda değerlendirilmek üzere verilen söz konusu kredinin 35 milyon dolarlık kısmı ticari bankalarda faiz için, 200 milyon dolarlık miktarın da yurt dışındaki borsalarda hisse alım satımında değerledirilmişti.

Yatırım Fonu, Rusya'dan yüzde 0,75 faiziyle aldığı borç parayı ülkedeki tarım sektörünün kalkındırılması için kendi vatandaşlarına yüzde 23 faizle vermeye başlamıştı.

Geçici yönetim, Sosyal ve Sigorta Fonu'nun ve Rusya'nın kredisinin faiz için değerlendirildiği Asya Universal Bankası, Kırgızistan Kredi Bankası, Manas Bankası ile Bakay Bankalarından yurt dışına transferi ve sermayenin kaçırılmaması için faaliyetlerini geçici olarak durdurmuştu.

Geçici hükümetin Maliye Bakanı Temir Sariyev, tüm önlemlere rağmen Asya Universal Bankası'ndan 200 milyon dolarlık bir miktarının yurt dışına gittiğini belirtmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?