banner39

Bakiyev'den geri adım: Yönetmek istemiyorum

Bakiyev geri dönme konusunda pes etti, olaylardan Rusya'yı sorumlu tuttu

Arşiv 23.04.2010, 14:20 24.04.2010, 07:46
Bakiyev'den geri adım: Yönetmek istemiyorum

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Devrik Kırgız lider Kurmanbek Bakıyev Minsk'de düzenlediği basın toplantısında Kırgızistan'a Cumhurbaşkanı olarak geri dönme niyetinde olmadığını açıkladı. İstifa mektubunu büyük bir tehdit altında yazdığını savunan Bakiyev, ülkede yasal boşluk olmaması için istifasını kabul etmediğini söyledi.

"Kırgızistan'a Cumhurbaşkanı olarak dönmeyeceğim" ifadelerini kullanan Bakiyev, "Ülkenin yasal zemini kaybetmemesi için istifamı kabul etmediğimi açıkladım" dedi. İstifa dilekçesinin kendisine ait olduğunu zımnen kabul eden Bakiyev, "Ben istifa dilekçesini yazdığımda, ülkede gücü ele geçiren askeri varlığın tehdidi vardı" dedi.

Ülkede yaşanan karışıklıklar ve ayaklanmada, Rusya'nın Manas kararına duyduğu öfkenin rolü olduğunu iddia eden Bakiyev, "Rusya liderleri ABD üssünün süresinin uzatılmasından rahatsız oldu, sinirlendi. Bu yaşanan olaylarda önemli bir faktör" dedi.

Bişkek'te 7-8 Nisan tarihlerinde gerçekleşen ayaklanmaların ardından ülkede yönetimi ele geçiren geçici hükümet başkanı Roza Otunbayeva, Bakiyev'in istifa ettiğini gösteren ve Kazakistan'dan fakslandığı belirtilen istifa dilekçesini basına göstermişti.

Hiç bir ülkeden siyasi sığınma alma çabası içinde olmadığını ifade eden Bakiyev, Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve G8 ülkelerinden Kırgız halkını desteklemelerini istedi.

Geçici hükümetin başkan yardımcısı Almazbek Atambayev ise, Bakiyev'in işlediği suçların hesabını er ya da geç vereceğini, yaşanan olayların asla unutulmayacağını söyledi. Geçici yönetim, yaşanan olaylarda 85 kişinin ölmesinden Bakiyev iktidarını sorumlu tutuyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?