banner15

Bakiyev'e güvenlik garantisi verildi

Otunbayeva, Bakiyev ve ailesinin görevden çekilmeleri ve ülkeyi terk etmeleri halinde hükümetinin güvenlik garantisi verdiğini söyledi.

Bakiyev'e güvenlik garantisi verildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırgızistan'daki geçici hükümetin başbakanı Roza Otunbayeva, devrik lider Kurmanbek Bakiyev'e güvenlik garantisi verdi. Amerikan Associated Press haber ajansıyla mülakat yapan Otunbayeva, Bakiyev ve ailesinin görevden çekilmeleri ve ülkeyi terk etmeleri halinde hükümetinin güvenlik garantisi verdiğini söyledi.

Öte yandan Bakiyev, başkent Bişkek'te 7 Kasım gününde yaşanan olayların ardından sığındığı memleketi Calalabad kentinde bugün düzenlediği mitingde, yaklaşık 3 bin kişiyi topladı. Bakiyev, burada yaptığı konuşmada, tutuklanmaktan korkmadığını belirterek, iktidarını elinden alan geçici hükümetin emirlerini yerine getirmeyeceğini ve kendisini tutuklama teşebbüsünde bulunmamaları tavsiyesinde bulundu.

MANAS ÜSSÜ

Otunbayeva, verdiği mülakatta Kırgızistan'daki Amerikan üssünün durumuna da değinerek, Afganistan savaşı için temel önem taşıyan üssün faaliyetlerini sürdürmeye devam edeceğini ifade etti.

Otunbayeva, Manas üssünün kullanımıyla ilgili 1 yıllık anlaşmanın sona erdiği temmuz ayında anlaşmanın otomatik olarak uzayacağını vurguladı, ancak uzatmanın ne zaman sona ereceği hakkında açıklama yapmadı.

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki uluslararası havaalanında bulunan Manas askeri üssü Afganistan savaşına katılan uçaklar için yakıt ikmal merkezi ve askerler için de geçiş noktası olarak kullanılıyor.

Kırgızistan'ın devrik devlet başkana Bakiyev, geçen hafta 83 kişinin öldüğü ayaklanmadan sonra ülkenin güneyine kaçmıştı.


 
 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2010, 18:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35