banner15

Bakkallar proje bekliyor

Başbakan Erdoğan'ın 'birleşin' dediği Bakkallar kendileri bu konuda bir proje sunulmasını istiyor.

Bakkallar proje bekliyor

 

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülten

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, bakkalların kendi aralarında ortaklıklar kurarak market ya da süpermarketler haline dönüşmesi önerisinin  

KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç yaptığı yazılı açıklamada, “Başbakan Erdoğan’ın, "sokak aralarındaki bakkal dükkanı olayının bittiğini vurgulayarak, bakkallara kendi aralarında birleşerek market ya da süpermarketler halinde çalışma" önerisinde bulunmasının Türkiye'nin gelişmesini gösteren özellikle AVM'ler tarafından bakıldığında çok güzel tasvip edilebilir bir büyüme olduğunu; ama küçük esnaflarında varlıklarını sürdürebilmesi açısından ortaklıkların nasıl olacağı konusunda da bir proje sunulması gerektiğini kaydetti. Özgenç, şu ifadeleri kulandı: “Evet bakkal olayı bitmiştir perakende yasası hala çıkmamıştır. Yabancı sermaye lobilerinin dediği olmuştur ve küçük esnaf bitirilmiştir. Toplumun adeta sigortası olan mahalle bakkalı lobilerin gücünü karşısında yok olmuştur. Küçük esnafa 'birleşin' deniliyor; ama siyasi partilerimizin yöneticileri ülkenin en önemli sorunlarının çözümünde birleşemiyorlar oysa bir şeyi önce kendimizde uygulamalıyız ki öneride bulunulan kesimlerde örnek alsınlar.”

219.jpg

YASA GEÇİKMEMELİ 

“Hipermarket Yasası" olarak bilinen Tasarının bir an önce TBMM’ye gönderilmesi gerektiğini kaydeden Özgenç, “Esnaflar haksız rekabet karşısında daha fazla ezilmeden dünya ki örneklerine bakılarak yasa çıkarılmalıdır. Ayrıca KOBİ birleşmeleri için örnek bir ortam hazırlanmalı esnafı bir araya toplayacak bir kurum olmalı Nasıl ki iş veren il işçiyi buluşturan İŞKUR gibi kurum var ise KOBİ'lerin birleşebilmelerini sağlayacak kurumda olmalı ki buluşmayı sağlasın” dedi. Özgenç; esasen Türkiye’de ortaklık kültürü, siyasi ve ticari anlamda tam manası ile oluşmadığından dolayı KOBİ'lerin birleşememekte olduğunu kaydederek, “Örneğin AB ülkelerinde siyasi partiler koalisyon kurarak hükümeti oluşturabiliyorlar.Bizde ise koalisyon hükümetleri hiçbir zaman süresini amamlayamamıştır.Bu da şunu gösteriyor ki ülkenin tepe noktasında kurulamayan ortaklıklar tabanda nasıl kurulacaktır” ifadesini kullandı. 

7/24 AÇIK KALMASI DOĞRU DEĞİL 

“Avrupa ülkelerinde alışveriş merkezlerinin içindeki gıda ürünleri satan mağazaların kapalı olduğunu bizde ise neredeyse 7/24 açık kalabiliyorlar., diyen Özgenç ilk etapta yapılması gereken Hipermarketlerin şehir dışına taşınması ve hafta sonları kapalı olmaları lazım, açıklamasını yaptı. Özgenç açıklamasını şöyle sürdürdü: “ Bizim ülkemizde küçük esnafı koruyan yasanın olmaması ile AVM'ler şehirlerin göbeğinde ve bunların bazıları 24 saat hizmet veriyor. Esnafın ise pazar günü dükkanını açması yasak bu hakkaniyete aykırı duruma yetkililer bir an önce çözüm getirmeli. Biz KOBİDER olarak diyoruz ki Dünyada ki örnekleri olduğu gibi AVM'ler belirli saat ve günlerde kapalı olmalıdır ve bu haksızlığa bir an önce son verilmeli. “ 

BAKKALLAR FARKLILAŞARAK AYAKTA KALABİLİR 

Danışmanlık, proje, güvenlik sistemleri, stok ve sipariş yönetme, ödeme noktası, hizmet kalitesini artıracak konularda bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını anlatan Metro Market Genel Müdürü Hakan Ergin, "Bakkalların çok büyük bir kısmının cirolara düşük marjlı ürünlerden oluşuyor. Bakkal esnafının katma değeri yüksek ürünlere yönelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için önerimiz bakkalların meyve-sebze, sandviç, çay, kahve, çevrime piliç gibi ürünler satarak, rekabet ortamında farklılaşarak ayakta kalmalarını istiyoruz." şeklinde konuştu. Bir indirim mağazasındaki ürün sayısının bakkaldakinin ortalama yarısı kadar olduğunu açıklayan Ergin, bakkalın aşırı derece mal taşıdığını vurguladı. Bakkalların indirim mağazalarına karşı ayakta kalmasının güçlüklerine işaret eden Ergin, şunları söyledi: "Türkiye'de hızla gelişen marketçiliğin yüzde 20'lerden yüzde 30-40'lara çıkacağını düşünüyoruz. Bu bakkal müşterilerimizin hayatının daha da zorlaşması anlamına geliyor. Ülkede 400 metre kare üzerindeki hipermarket ve süpermarketlerde çok ciddi bir sıçrama görüyoruz. 50 metre karenin altındaki satış noktaları sayısında ise azalma söz konusu. Bu ortamda bakkal esnafının yardıma ihtiyacı var.

50 BİN BAKKAL KAPANDI 

1998'de yaklaşık 150 bin olan bakkal sayısının 50 bin civarındaki azalma ile 2008'de 108 bine düştüğünü aktaran Hakan Ergin, bunun çok ciddi bir rakam olduğunun altını çizdi. 2008-2009 yılları arasında toplam perakende ticaret içinde bakkalın yüzde 33,4'ten yüzde 32,9'a gerilediğini söyleyen Ergin, "Buna karşın 400 metre karenin altındaki indirim mağazalarının oranı yüzde 14.5'dan yüzde 15.4'a çıkmıştır. En büyük artış bu kategoride yaşanmıştır. Bakkal sayısında ise önemli bir düşüş meydana gelmiştir. 2010 yılında bakkal esnafıyla daha fazla birlikte olmayı planladık. Son 10 yılda 2 bin bakkalı inceledik. Rekabet etmek bazı bakkalların ruhlarında var. Bazıları ise rekabet etme heyecanlarını kaybetmiş. Öncellikle 'ben ayakta kalacağım, işimi büyüteceğim' diyenlerin yaşama şansı çok büyük." ifadesini kullandı.

 


 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 16:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48