banner39

Bakü'de Aliyevlerin İktidar Kavgası

Azerbaycan'da Aliyevler arasında 6 Kasım'da yapılacak olan parlamento seçimleri öncesinde, üst düzey iktidar kavgası yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Aliyev, 5 bakanı görevden aldı, bunlardan 2'si ise tutuklandı. Aliyev'in bu manevrası, muhalefetin ön

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bakü'de Aliyevlerin İktidar Kavgası

Azerbaycan'da beş bakan darbe planları yaptığı suçlamasıyla gözaltına alındı. Dün cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kabinedeki görevine son verilen eski sağlık bakanı Ali İnsanov darbe girişimini finanse etmekle suçlanıyor. Hükümet, İnsanov'un dairesinde yapılan araştırmada, iki milyon dolardan fazla paranın bulunduğunu iddia ediyor. Dün de Azerbaycan'ın eski ekonomik kalkınma bakanı Ferhad Aliyev, iktidarı ele geçirmek için darbe planları yaptığı şüphesiyle gözaltına alınmıştı. Aliyev’in bu manevrası, muhalefetin önünü kesme çabası olarak görülüyor. Azerbaycan’da iktidar mücadelesi, genel seçimlere 20 günden az bir süre kala kızışıyor. Muhalefetin diktatörce davranmakla suçladığı Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, son 48 saatte toplam 5 bakanı görevden aldı.

5 bakan görevden alındı

Çarşamba günü görevinden alınan Aliyev'in yanısıra kardeşi ve Azerbaycan'ın en büyük özel petrol şirketinin başkanı Refik Aliyev'in de gözaltına alındığı belirtilmişti.Görevden alınan Ekonomik Kalkınma Bakanı Ferhat Aliyev ve Sağlık Bakanı Ali İnsanov ile birlikte ülkenin en büyük petrol dağıtım şirketi Azpetrol'ün başkanı Rafig Aliyev, eski Maliye Bakanı Fikret Yusifov ve eski Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı Nicat Guliyev gibi isimlerin gözaltına alındığı Azerbaycan'da, son olarak kamu kuruluşu ''Azerkimya''nın Genel Müdürü Fikret Sadıgov ve Sağlık Bakanlığı'ndan iki üst düzey bürokrat da gözaltına alındı. Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Eczacılık ve Tıbbi Teknik Şube Başkanı Akif Meherremov'un dışındaki yeni gözaltılar için resmi açıklama henüz yapılmadı.

Resul Gulivey'le birlikte darbe iddiası

Kabineden çıkarılan İnsanov ve Aliyev'in hükümet içerisinde etkili bakanlar olduklarını belirtiliyor. Aliyev kardeşlerin Azerbaycan'ın önde gelen iş adamlarından olduğu ve gözaltı olaylarının gelecek ay yapılacak olan parlamento seçimleri öncesinde, üst düzey bir iktidar kavgasının yaşandığına işaret ediyor. Aliyev ve kardeşinin, güç kullanarak iktidarı ele geçirmeye çalışmak, şiddetli çatışmalar çıkmasını planlamak, görevlerini kötüye kullanmak ve devlet malını zimmetlerine geçirmek suçlamalarıyla gözaltına alındıkları ifade edildi. Kabinede reformcu ve liberal bir bakan olarak görüldüğü belirtilen Ferhad Aliyev'in muhalefete gizlice destek verdiği öne sürülüyordu. Hükümet, Aliyev kardeşlerin sürgündeki muhalefet lideri Resul Guliyev'le birlikte darbe planladığını iddia ediyor.

‘Guliyev mafya lideri'

İktidar, muhalif lider Guliyev’i, yolsuzluk ve zimmetine para geçirmekle suçluyor. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, daha da ileri giderek Guliyev için; “O, uluslararası mafya liderlerinden biridir” dedi. Refik Guliyev, hafta başında Ukrayna’da gözaltına alınmıştı. Kısa süre sonra serbest bırakılan Guliyev, Azerbaycan yolundaydı.
İktidara göre tutuklananların muhalefetle; özellikle de 9 yıldır sürgünde yaşayan eski Meclis Başkanı Resul Guliyev’le ilişkileri var. Bu kişiler, Bakü’ye dönmek için harekete geçen Guliyev’le birlikte darbe yaparak, iktidarı ele geçirme planları yapmakla suçlanıyor.

Gürcistan, Ukrayna, Kırgızistan örneği

Kimi yorumcular gelişmeleri, seçim öncesi muhaliflerin bertaraf edilmesi girişimi olarak değerlendiriyor. İlham Aliyev’in yolsuzluğa bulaşmış görünen bu bakanları görevden alarak seçimlerden önce halktan destek kazanmaya çalıştığını söyleyenler de var. Bazı uzmanlar, Azerbaycan’da, Gürcistan, Ukrayna ve Kırgızistan’daki gibi seçim sonrası kitlesel ayaklanma bekldiklerini belirtiyorlar.

Ağstafa'da patlama: 5 ölü

Bu arada ülkenin kuzeybatısında Ağstafa kentinde hurda metal yığınında meydana gelen şiddetli patlamada ilk belirlemelere göre 5 kişi öldü, yaklaşık 20 kişi yaralandı. Azerbaycan’ın kuzeybatısındaki Ağstafa kentinde, “Afganistan Gazileri Derneği”nin bahçesinde toplanan hurda metaller arasında bulunan mayın benzeri bir madde nedeniyle patlama meydana geldi. Patlamada ölenlerin sayısının en az 5 kişi olduğu ileri sürülürken, bölge yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, patlamada en az üç kişinin öldüğünün kesinleştiği, ancak patlama olan yere girilememesi nedeniyle ölü sayısının henüz kesin olarak öğrenilemediği ifade edildi.


 
 

 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?