banner15

Bakü'de kritik zirve

Erdoğan'la birlikte Ahmedinejad'ın da katılıcak olması, dikkatleri Bakü Zirvesi'ne çevirdi.

Bakü'de kritik zirve

Nükleer programında geri adım atmayarak uluslararası krize yol açmakla suçlanan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, çok nadirden yaptığı yurt dışı gezilerinden birini gerçekleştirecek. Önümüzdeki ay, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki bir zirveye katılacak. Ancak ilginç olanı, Ahmedinecad'ın bir zirveye katılacak olması değil, orada görüşme ihtimali olan liderler! Söz konusu zirve, Türkiye'nin kurucu üyelerinden biri olduğu Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (ECO) yıllık toplantısı. İran kaynakları, 4-5 Mayıs'taki bu zirvede Ahmedinecad'ın "katılımcı tüm liderlerle ikili görüşme yapacağını" açıkladı.

"HENÜZ PLANLANIYOR"
Bu açıklama üzerine Ankara'da görüştüğümüz Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da zirveye katılacağını doğruladı. Devlet Bakanı Beşir Atalay'la birlikte katılacağı zirvede Türk heyeti için "ikili görüşmelerin de planlandığını" belirtti. Mayıs başında heyettoplantılarıyla başlayan zirvede Başbakan Erdoğan ve İran lideri Ahmedinecad'ın ikili görüşme yapması ihtimaliyle ilgili sorularımızı ise "Henüz ikili görüşmeler planlanıyor" diyerek yanıtsız bıraktı.

ELÇİLİK: GÖRÜŞMELER VAR
Diğer yandan Azerbaycan'daki İran Büyükelçiliği, İran liderinin "zirveye kesinlikle katılacağını ve diğer ülkelerin liderleriyle de ikili görüşmeler yapmayı planladığını" açıkladı. Türkiye, İran, Pakistan arasında bölgesel ekonomik işbirliğini geliştirmek amacıyla kurulan ECO, 14 Eylül 1996'da imzalanan İzmir Anlaşması'yla son halini aldı. Türkiye'nin, Orta Asya Türki Cumhuriyetler ile birlikte üye olduğu tek bölgesel ekonomik örgüt olması açısından önem taşıyor. Zirve toplantısına Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in de katılması bekleniyor. Kritik zirve öncesi İran Savunma Bakanı Mustafa Muhammedi Hacı, askeri görüşmelerde bulunmak üzere Azerbaycan'a gitti.


Sabah

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48