banner39

Balbay, İlhan Selçuk'un tahtını almaya çalışmış

Ergenekon tutuklusu Mustafa Balbay'ın günlüklerinde, gazetenin içinde bulunduğu durum ve geleceğiyle ilgili notlar yer alıyor.

Arşiv 01.04.2009, 13:28 01.04.2009, 13:28
Balbay, İlhan Selçuk'un tahtını almaya çalışmış


Balbay, 5 Eylül 2004 tarihli notta, gazetenin ortağı Turgay Ciner'in stratejisini kaleme almış. Balbay, şunları yazmış: "Ciner, iki yıla yakın süredir maaşları veriyor.

Gazete gelirine el koyuyor. 2003 Ağustos'undan itibaren de ilan gelirlerini alıyor. Bize ilan 300 bin doların üzerinde olacak demişti. Çok altında oldu. Üstelik yılbaşından bu yana onu da hiç vermiyor. Hedef, gazeteyi sıkıştırıp tümüyle ele geçirmek olarak görünüyor. İlhan Abi de bu yönde kuşkuları olduğunu söyledi."

Balbay, gazetecilik sektöründe neler yapabildiğinin muhasebesini yaparken aldığı notlar şöyle:

"Geçmişe baktığımda her 2-3 yılda bir yaşamımda önemli ivme oldu. 1980'de gazeteciliğe başlayış... 82'de Güneş'te haber şefliği... 84'te Milliyet'te haber şefliği, 86'da Cumhuriyet'e haber şefi olarak geçiş. 89'da Ankara, 92'de İstanbul, 93'te Ankara temsilciliği, aynı yıl yazarlık... 94'te köşemin adı oldu. 95'te Uğur abinin yerinde yazmaya başladım. 96'da ilk kitabım çıktı. 97'de TRT'de haftalık düzenli yorumlarla TV'ye atılış. 99'da NTV'de Emin Ç. ve Yavuz D.'la ivme yükseltip kapalı kapılar ardında. 2003'te artık Türkiye'nin temel sorunları üzerine de kitap yazma... 2004'te girişimcilik..." Ardından yapılan bir toplantıyla ilgili değerlendirmesini kaleme alırken İlhan Selçuk için 'artık dönemi bitti' yorumu yapıyor:

"Önceki hafta bir toplantı daha yapıldı. İlhan abi başkanlığında, Alev C., Atila C., Mustafa P., Akın A., ben, Emre K., Şükran S., İbrahim.. İlhan abiden 'Çocuklar gözünüzü seveyim, ayrılık gayrılık yok. Birbirinizle karşı karşıya gelmeyin. İnanın sizden en çok bunu istiyorum. Sizler artık gazetenin hem disiplinli bir çalışanı hem de patronusunuz. Böyle bakın'. Artık İlhan abi dönemi bitti. Bunu hep söylüyorum ama, yine devam ettiğini görüyorum. Bu dönem bitti."

Kaynak:Yeni Şafakbanner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?