banner39

Balkan ülkeleri genelkurmay başkanları toplantısı başladı

Türkiye'yi Genel Kurmay Başkanı Orgenaral Yaşar Büyükanıt'ın temsil ettiği Balkan ülkeleri genel kurmak başkanları toplantısı, Yunanistan'ın Selanik kentinde yapılıyor

Arşiv 18.04.2007, 11:14 18.04.2007, 11:14
Balkan ülkeleri genelkurmay başkanları toplantısı başladı

Açılış konuşmasını yapan Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Meymarakis, toplantıda yapılacak görüşmeler ve değerlendirmelerin tüm Balkan ülkelerinin yararına olacağını söyledi.

Meymarakis, "Zamanımızda güvenlik herkes için. Birimize yönelik tehdit hepimize yönelik demektir. Avrupa güvenliği, Balkanların istikrarıyla yakın ilintilidir" dedi.

Balkanların artık barut fıçısı gibi görülmediğini, ancak hala sorunların mevcut olduğunu vurgulayan Meymarakis, Kosova örneğini verdi.

Amaçlarının bölgeyi barış, işbirliği ve refah alanına dönüştürmek olduğunu belirten Meymarakis, "diyaloğun, duvarları yıkarak yerine köprüleri koymak anlamına geldiğini" ifade etti.

Meymarakis, "Bu ilk toplantı değerli sonuçlar verecektir. Tarihi önem taşıyor ve mesajı açık. Vatandaşlarımız kendilerini güvende hissetmelidir. Diyalog ve diplomasi, aradaki görüş farklılıklarının çözülmesinin tek yoludur" şeklinde konuştu.

Bu akşam sona erecek toplantıya Türkiye ve Yunanistan'ın yanı sıra Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Romanya, Sırbistan ve Makedonya Genelkurmay Başkanları katılıyor.

Orgeneral Büyükanıt, yarın sabah Türkiye'nin Selanik Başkonsolosluğu ve bahçesindeki Atatürk'ün evini ziyaret ettikten sonra Yunanistan'dan ayrılacak.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?