banner39

Balkan ülkelerinin askeri zirvesi sona erdi

Yunanistan'ın Selanik kentinde yapılan Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Konferansı, katılımcıların yaptıkları ortak basın toplantısıyla sona erdi.

Arşiv 19.04.2007, 10:27 19.04.2007, 10:27
Balkan ülkelerinin askeri zirvesi sona erdi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türk savaş uçaklarının Ege'deki uçuşlarının uluslararası hukuk çerçevesinde yapıldığını ve Yunan hava sahasının ihlalinin söz konusu olmadığını söyledi.

Orgeneral Büyükanıt, bir Yunanlı gazetecinin, "Sizin dün yaptığınız 'Silahsız uçuşlar yapılabilir' örneği açıklamalarınıza rağmen, uçuşlar devam ediyor ve Yunan hava sahası ihlal ediliyor. Türk Hava Kuvvetleri niçin sizin yaklaşımınıza uymuyor" şeklindeki sorusunu yanıtladı.

"Bu soruya tam anlamıyla yanıt verilmesi için 15 gün gerektiğini" gülümseyerek ifade eden Orgeneral Büyükanıt, bu konuya girmek istemediğini, ancak sorulduğuna göre görüşlerini dile getireceğini kaydetti.
Kendisinin emir vermesi ve Türk Hava Kuvvetlerinin bu emri yerine getirmemesi olasılığının dile getirilmesinin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) yapısını bilmemekten kaynaklandığına işaret eden Orgeneral Büyükanıt, ihlal iddialarının Türkiye ile Yunanistan'ın FIR hattını farklı algılamalarından kaynaklandığını kaydetti. Orgeneral Büyükanıt, buna saygı duyduğunu belirterek, şunları söyledi: "Türk Silahlı Kuvvetlerinin uçakları Yunan hava sahasını hiçbir zaman ihlal etmez, bu böyle bilinsin. Uluslararası hava sahasına girmek için Atina FIR hattından geçiliyor. FIR hattı bir ülkenin egemenlik sınırı değildir. FIR uçuş malumat bölgesidir ve sivil ticari uçaklar, rapor vermek zorundadır. Ancak devlet uçakları, ki savaş uçakları da böyledir, bu raporu vermek zorunda değildir."

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Panayotis Hinofotis ise "Yunan tarafının tavrının Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü kuralları ve uluslararası hukuka uygun olduğunu"belirterek, bu alanda farklı görüşlerin, farklı algılamaların söz konusu olabileceğini söyledi. Oramiral Hinofotis, "Ancak, uluslararası hukuk ülkelerin farklı yorumlamalarına göre değişmez" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?