banner39

Balkanlar'ın geleceği Saraybosna'da konuşulacak

Saraybosna'da 2 Haziran'da yapılacak toplantıda 47 ülkenin temsilcileri, Batı Balkanlar'ın AB ile bütünleşmesini tartışacak.

Arşiv 29.05.2010, 16:26 29.05.2010, 16:26
Balkanlar'ın geleceği Saraybosna'da konuşulacak


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da 2 Haziran’da "Batı Balkanlar’ın Geleceği" konulu toplantı yapılacak. 47 ülkeden üst düzey temsilcilerin katılacağı toplantıda Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil edecek.

AB Dönem Başkanı İspanya ile AB Komisyonu'nun Saraybosna’da ortaklaşa düzenleyeceği toplantıya, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının tamamının katılması bekleniyor.

Toplantıda, batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği ile bütünleşmeleri ve yakınlaşmaları konusu ele alınacak ve ortak bir karar alınmaya çalışılacak.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, toplantıya Sırbistan ve Kosova'nın, Dışişleri Bakanı veya üst düzey bir yetkili tarafından temsil edileceğini ifade etti.

SIRBİSTAN DA KATILIYOR

Kosova’nın 18 Şubat 2008’de ilan ettiği bağımsızlığını tanımayan ve buna şiddetle karşı çıkan Sırbistan da ilk kez uluslararası bir toplantıda bu ülkeyle bir araya gelecek. Ancak toplantıda katılımcıların bulunduğu masada ülke isimleri yerine katılımcının kendi ismi ve görevi yer alacak.

Toplantıya katılan temsilcilerin ülkeleri yerine isimlerinin masada yer almasının, "Sırbistan’ın hassasiyetinden" kaynaklandığı ifade edildi.

AB Dönem Başkanı İspanya'nın Saraybosna Büyükelçisi Alejandro Alvargonzalez SanMartin de toplantıyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, böyle bir toplantının ilkinin 10 yıl önce Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de yapıldığını ifade ederek, ''10 yıl aradan sonra ilk kez böylesine geniş katılımlı bir toplantı Saraybosna'da yapılacak'' dedi. 

Zagreb'de 10 yıl önce yapılan toplantıda bölgeye verilen vizyonun bugün hangi noktaya ulaştığının Saraybosna'daki toplantıda değerlendirileceğini belirten SanMartin, şöyle konuştu:

''Yaptıklarımızın sonuçlarına bakma zamanı geldi. Bütün bunları hesaba katarak geleceği inşa etmemiz gerekmektedir ve bu konular 2 Haziranda yapılacak üst düzey buluşmada konuşulacaktır.''

Büyükelçi, toplantıya katılacak 47 ülkenin temsilcisinin önemli gördüğü konuyu tartışmaya açabileceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Arnavutluk hariç tüm Batı Balkan ülkeleri Yugoslavya'nın 1990'lı yıllarda savaşla parçalanmasının bir sonucudur ve hepsi AB üyeliğini aramakta ve şu anda her biri AB'ye giriş için farklı seviyelerdeler. Bu bölgede 1990'lı yıllarda olanlardan bahsetmek istemeyiz. Bundan ziyade 2010, 2020 ve 2030'lu yıllardan bahsedelim. Kritik yılların geçtiğine inanıyorum ve bu yılların her ülkede yaşayan halkı etkilediğini de biliyorum. Fakat şu anda halkın ihtiyaçlarına bakılması gerekmektedir.''


 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?