banner15

Balkarlar'da eylem hazırlığı

Balkar halkı, yöneticilerin hak ihlali olarak niteledikleri uygulamalarına dikkat çekmek için sokaklara çıkmaya hazırlanıyor

Balkarlar'da eylem hazırlığı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kabardino Balkarya'da “Balkar Halkı Yaşlılar Meclisi” (SSBN) 10 Kasım 2007 yılında savcılık tarafından 'radikal faaliyette bulunduğu' öne sürülerek kapatıldı. Kapatma kararını mahkemeye taşıyan Balkarlar, mahkeme sürecine paralel olarak eylem hazırlığı yapmaya başladı.

SSBN'nin kapatılması kararının gerekçesi ise, yürütme kurulu başkanı Oyus Gurtuyev tarafından Güney Federal Dairesi eski başkanı Dmitri Kozak’a gönderilen ve Balkar halkın Anayasal haklarının ihlal edildiği belirtilen bir mektup... Kabardino Balkarya cumhuriyeti savcısı bu mektubu "radikal eylem" olarak niteleyerek SSBN’nin kapatılmasına karar verdi. Ancak mahkeme kararına itiraz edildikten sonra süreç Rusya Federasyonu Ali Mahkemesi'nde devam etti. 18 Mart 2008’de mahkeme ilk kararın geçersiz olduğuna karar vererek tekrar incelenmesine karar verdi.

SSBN başkanı Gurtuyev’in Nezavisimaya Gazeta’ya yaptığı açıklamada, birimin faaliyetine devam ettiğini, yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için başkent Nalçik’te geniş katılımlı bir eylem düzenleyeceklerini söyledi.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 16:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35