'Balyoz TSK'ya olan güveni sarstı'-ANKET

Balyoz Planı iddialarının ardından yapılan kamuoyu araştırmaları halkın TSK'ya olan güvenini azaldığını ortaya koydu.

'Balyoz TSK'ya olan güveni sarstı'-ANKET

 Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Türkiye'nin gündemini sarsan Balyoz Darbe Planı iddialarının ardından 21 ilde 4568 denekle yapılan kamuoyu araştırması, basına yansıyan iddiaların halkın TSK'ya olan güvenine ciddi oranda sarstığını ortaya koydu. 

anket.20100205172147.jpg
 
Haber 7'nin haberine göre katılımcıların sadece yüzde 44,7'si TSK'yı güvenilibulduğunu belirtti. İşte çıkan sonuçlar:


BİRİNCİ BÖLÜMÜ

Bu rapor, ANDY-AR Sosyal Araştırmalar Merkezi 'nin düzenlediği Türkiye Siyasi – Yerel Gündem Araştırması kapsamında Türkiye geneli sonuçlarını içermektedir.

Bu Araştırma; Uzman Araştırmacı - Stratejist Faruk ACAR koordinatörlüğünde gerçekleştirilmiştir.

ARAŞTIRMA RAPORU

OCAK – 2010

I. AMAÇ

Bu çalışmanın amacı, Taraf Gazetesi'nin eski 1.Ordu Komutanı Org.Çetin DOĞAN önderliğinde gerçekleştireceğini iddia ettiği ''BALYOZ'' adlı harekat planının akabinde, TSK'nın halk nezdindeki imajı ve bu olayda siyasi partilerin tutumu, medyanın tutumu ve halkın olaylara bakışı neticesinde, seçmen eğilimlerini tespit etmek adına gerçekleştirilmiştir.

II. ARAŞTIRMANIN YÖNTEMİ

Araştırma, CATİ araştırma tekniklerinden "Telefonla görüşme yöntemi" kullanılarak uygulanmıştır.

Araştırma; 21 İl'de toplam 107 noktada gerçekleştirilen anketlerin, %25'i kır özelliği taşıyan ilçe ve köy merkezlerinde yapılmıştır. Saha çalışması

27– 31 OCAK 2010 tarihinde toplam 4.568 denek ile görüşme yapılarak tamamlanmıştır.

Çalışma, farklı sosyo–ekonomik ve sosyo–demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet eğitim, mahalle / semt kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş, denekler ile görüşme yapılmıştır.

Yapılan bu araştırmada 0,95 güven aralığı içinde, hata payı +/- %2,0'dir.

anket2.20100205172227.jpg

DEMOGRAFİK BİLGİLER ( İL DAĞILIMI )

İLLER DENEK SAYI

İstanbul 592

Ankara 411

İzmir 403

Bursa 369

Adana 324

Antalya 297

Diyarbakır 281

Konya 243

Erzurum 229

Kayseri 204

Kocaeli 196

Mersin 175

Gaziantep 153

Samsun 148

Çanakkale 89

Denizli 85

Edirne 81

Sivas 78

Şanlıurfa 73

Trabzon 70

Zonguldak 67

TOPLAM 21 İL 4.568 DENEK

ANDY-AR Yön. Kur. Bşk. Faruk ACAR Analizi

• Taraf Gazetesi'nin geçtiğimiz günlerde yayına aldığı '' BALYOZ '' darbe planı iddialarına Türk halkı inanıyor. 27 Nisan e-muhtıra, Ayışığı, Sarıkız, Ergenekon kapsamında içeriye alınan emekli paşalar, AKP ve GÜLEN cemaatini bitirme planı ve son olarak BALYOZ darbe planı iddialarının Türk halkı nezdinde inandırıcılığı bu olay ile beraber had safhaya ulaşmıştır. Bu olayın gerçek olduğuna inanan kesim % 49,6 olarak karşımıza çıkmaktadır. Aksine bu olayın gerçek olmadığı görüşünü beyan edenlerin oranı ise % 30,4'tür.

anket3.20100205172243.jpg

• Genelkurmay Başkanı Org.İlker BAŞBUĞ'un konu hakkında yaptığı açıklamalardan Türk halkı tatmin olmuş görünmüyor. Org.İlker BAŞBUĞ'un şahsı beğenilir ve başarılı bulunurken, bu konuda yaptığı açıklamaların yeterli olmadığı görülmektedir. Açıklamalardan memnun olanların oranı % 35,3 iken, memnun olmadığını ifade edenlerin oranı ise % 39,4'tür.

• Türkiye'de araştırma tarihi süresince, en güvenilir kurum ezici bir çoğunluk ile % 90'ları bulan güvenilirlik oranı ile TSK olmuştur. Hatta bu oran BALYOZ'a kadar neredeyse yerini korumaktaydı. Fakat BALYOZ iddialarının akabinde araştırmamızda görüyoruz ki, TSK büyük bir güven sıkıntısı içerisine sürüklenmiştir. Vatandaş, bu olayda hoşnut olmadığı halde TSK'nın çok fazla yıprandığını görmektedir. Bu durumun bir an önce toparlanması gerektiği kanaatini taşımaktadır.

• Türk halkı, yine bu olaylar ile paralel olduğunu düşündüğü, TSK'nın siyasete ve yetki alanı dışındaki diğer konulara müdahalesinden oldukça rahatsızlık duymaktadır. Çok fazla gündemde olması nedeni ile bu tür sıkıntıların güncelliğini koruyor olduğunu beyan etmektedir

• Genelkurmay Başkanı Org. İlker BAŞBUĞ'un Türkiye'de darbeler dönemi bitmiştir açıklaması ile, İlker BAŞBUĞ'un şahsi olarak büyük bir beğeni topladığını görmekteyiz. Bununla bağlantılı olarak, vatandaş Türkiye'de artık darbe olmaz kanaatini benimsemiştir. Bu oran, % 69,4'tür.

anket4.20100205172255.jpg

• Hükümetin bu olayda, toparlayıcı ve sağduyulu davrandığına Türk halkı inanmıyor. Ancak ana muhalefet partisi CHP'nin tutumundan toplumun büyük bir kesimi çok daha fazla rahatsız olmuş görünüyor. Muhalefet partisi MHP ise Hükümet ve CHP'den daha toparlayıcı olmuştur kanaati yaygın görünmektedir.

• Türkiye'de medya ve basına büyük bir güvensizlik ile bakan Türk halkı, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı'nın Türk Büyükelçisi'ne yaptığı saygısızlıktaki, Türk medya ve basınının aldığı tavırdaki tutumunu çok beğenmiş ve akabinde yaşanan BALYOZ iddialarında da tutumundan gayet memnun görünüyor. Sonuç itibarı ile bu olayda puan kazanan alanın medya ve basın olduğu saptanmıştır.
 
 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 17:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35