banner15

Ban, gıda krizine dikkat çekti

BM Genel Sekreteri Ban Ki mun, son iki haftadır başlıca gündem maddesinin dünyada gıda krizi olduğunu söyledi.

Ban, gıda krizine dikkat çekti

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, dünyada gıda krizine dikkat çekerek, "Bugün bu krizle başedemezsek bu kriz yarın başka krizlerin doğmasına yol açabilir" dedi.

Genel Sekreter Ban gazetecilere yaptığı açıklamada, son 2 haftadır Afrika ve Avrupa'da yaptığı temaslarda ana gündem konusunun dünyada gıda krizi olduğunu söyledi.

Ban bu krizin asıl nedenlerini bulup başedebilmenin yollarını aramak için bir ekip kurduğunu hatırlatarak, BM ekibinin çalışmalarına gelecek hafta başında başlayacağını söyledi.

Ban, BM'nin uzun dönemde özellikle Afrika'da tarımsal kalkınmayı desteklemesi gerektiğini belirterek tüm dünya devletlerinin liderlerinden gıda ticaretini bozacak ve gıda ürünlerinin fiyatını arttıracak yönde hareketlerden kaçınmalarını istediğini söyledi.

Ban, "Bu kriz, durup dururken ortaya çıkmadı, kriz yıllardır süren ihmal ve etkisiz kalkınma politikaları sonucu oluştu, yeni bir başlangıca ihtiyacımız var" diye konuştu.

Ban, bir soru üzerine Myanmar'daki kasırgada 10 binden fazla insanın ölümünden dolayı son derece üzgün olduğunu ve BM'nin Myanmar Hükümetine ve halkına yapabileceği insani yardımın en iyisini sunacağını söyledi.

Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 00:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35