banner15

Ban: Kaderiniz kendi elinizde

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, "Kıbrıs'ta sorunu çözmek mümkün" dedi.

Ban: Kaderiniz kendi elinizde


BM Genel Seketeri Ban Ki-mun, Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili, "Pek çok sorun olmasına rağmen, karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm bulunması mümkündür" dedi.

Temaslarda bulunmak ve liderlerin çözüm çabalarına destek vermek üzere bu akşam Kıbrıs'a gelen BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın onuruna verdiği yemeğe katıldı.

BM heyetinden 14 ve Rum siyasi parti başkanları dahil olmak üzere Rum tarafından da 14 davetlinin katıldığı yemekte, Hristofyas ve BM Genel Sekreteri Ban birer konuşma yaptılar.

Hristofyas, Ban'a, "Kıbrıs sorununa her iki toplumun da kabul edeceği adil, yaşayabilir ve bu şartlar altında işleyebilir bir çözüm bulunması için bütün engelleri aşma yönünde hiçbir çabadan kaçınılmayacağını" söyledi.

"BM Güvenlik Konseyi'nin uluslararası hukuk ilkeleri temelinde hareket ederek; iki bölgeli, iki toplumlu, Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarında tarif edildiği şekliyle siyasi eşitliği, tek egemenliği, tek uluslararası temsiliyeti ve tek vatandaşlığı olan bir federasyon için zeminin belirlemesinden dolayı minnettar olduklarını" kaydeden Hristofyas, "Sayın Mehmet Ali Talat'ın ve benim, iki toplum lideri olarak uzlaştığımız zemin de budur" dedi.

Rum lider, "Hedefimiz devleti, halkı, kurumları ve ekonomiyi yeniden birleştirmek ve 'Birleşik Federal Kıbrıs Cumhuriyeti'nin işleyebilir, yaşayabilir, AB üyesi devlet olarak işlemeye muktedir bir devlet olmasıdır" dedi.

Kıbrıs sorununun anahtar unsurunun Türkiye olduğunu da ileri süren Rum lider, Türkiye'yi 1974 yılı itibarıyla Ada'da asker bulundurmakla ve "binlerce Türkiye vatandaşı ile demografik yapıyı değiştirmekle" suçladı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da "BM'nin Kıbrıs sorununun çözüm prosedürüne desteğinin devam ettiğini teyit etmek için buradayım" dedi.

"Çözüm prosedürünün Kıbrıslılara ait olduğunu ve çözüme ulaşmanın Kıbrıslıların sorumluluğunda olduğunu" ifade eden Ban, Hristofyas ile KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın "önemli bir ilerleme" kaydettiğine işaret ederek, müzakereleri başarılı bir sonuca taşıyabileceklerine inancını belirtti.

Ban, karşılıklı kabul edilebilecek bir çözüme varılabilmesi için cesarete, vizyona, esnekliğe ve uzlaşı ruhuna ihtiyaç olduğunu belirterek, Kıbrıs sorununa bulunacak bir çözümün ülkeye büyük fırsatlar sağlayacağını ve bölgeye olumlu etkiler yapacağını söyledi.

Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2010, 23:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48