banner39

Ban Ki Moon Lübnan ziyaretinde

Kapsamlı Ortadoğu turunu sürdüren BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Lübnan'ın başkenti Beyrut'a gitti.

Arşiv 30.03.2007, 11:45 06.07.2018, 09:31
Ban Ki Moon Lübnan ziyaretinde

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen Arap Birliği liderler zirvesine katıldıktan sonra Beyrut'a geçen Ban, burada yaptığı açıklamada, Lübnan'ın, önceliklerinden biri olduğunu söyledi.

Muhalefet tarafından eleştirilen Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora hükümetine güçlü desteğini belirten Ban, ''BM Güvenlik Konseyi'nin 1701 sayılı kararının uygulanması başta olmak üzere, Lübnan benim önceliklerimden biri. Kararın uygulanması ve BM'nin geçici barış gücü UNIFIL ile işbirliğinden dolayı Lübnan hükümetine saygılarımı sunacağım'' dedi.

BM'nin, egemenliğini, bağımsızlığını, istikrarını ve güvenliğini sağlamlaştırmaları için Lübnanlılara yardım edeceğini de belirten Ban, Lübnan'daki siyasal krize atfen, ortamın gerginleşmesinin kimsenin yararına olmayacağını, diyalog ve uzlaşının Lübnan'ın ulusal birliğini korumanın tek yolu olduğunu bildirdi.

Ban'ın Ortadoğu ülkelerine yaptığı ziyaret, Lübnan'daki temaslarıyla son bulacak.

Ban'ın, yarın Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ve hükümette Şii Hizbullah'ı temsil eden, ancak istifa eden bakan Muhammed Fneich ile görüşmesi bekleniyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?