banner39

Ban: Kriz bazı devletlerin sonu olabilir

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, küresel ekonomik krizin bazı devletlerin sonu olabileceğini söyledi

Arşiv 02.04.2009, 12:38 02.04.2009, 13:00
Ban: Kriz bazı devletlerin sonu olabilir


Ban, Londra'da yapılacak G20 zirvesi öncesinde İngiliz Guardian gazetesinde yayımlanan makalesinde, küresel ekonomik kriz için önlem alınmaması durumunda, dünya genelinde sosyal kargaşa çıkabileceği ve bazı devletlerin batabileceği uyarısında bulundu.

"Finansal kriz olarak başlayan şey küresel ekonomik krize dönüştü, daha kötüsünün olmasından korkuyorum" diyen Ban, "gittikçe artan sosyal huzursuzluğun, büyük bir siyasi krize yol açmasından, sonrasında da güçsüzleşen hükümetlerin ve liderleri ile geleceklerine dair umutlarını kaybetmiş kızgın halkların ortaya çıkmasından endişe ettiğini" söyledi.

Küresel ekonomik krizden, yoksul ülkelerin "tehlikeli bir hızla" etkilendiğini belirten Ban, "Dünya genelinde bir iyileşme sağlayamazsak insanlığın gelişimi noktasında korkunç bir felaketle karşılaşacağız" ifadesini kullandı.

Batan bankalarla batan ülkeler arasında ince bir çizgi olduğuna dikkati çeken Ban, "Bu çizgiyi geçince başımıza geleceklerin sorumlusu biz olacağız" diyerek "gerçek anlamda küresel bir teşvik paketi" çağrısında buldu.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?