banner15

Ban, Rum liderden çözüm sözü aldı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, "Rum lider bana bir planla geleceği sözünü verdi" dedi.

Ban, Rum liderden çözüm sözü aldı

 
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Ada'da Rum liderin kendisine görüşmelerin devamı için bir planla geleceği sözünü verdiğini açıkladı.

Londra Konferansı Afrika Birliği Toplantısı ve Kıbrıs'a yaptığı ziyaret ile ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) bilgi verdikten sonra New York'ta gazetecilerin karşısına çıkan BM Genel Sekreteri, temasları hakkında açıklamalarda bulundu. Ada'yı en son bir BM Genel Sekreteri'nin 2003 yılında ziyaret ettiğine işaret eden Ban Ki-moon, "Her iki liderin de çözüme yönelik çabaları beni umutlandırdı" dedi.

Ada'daki insanların genelinin ziyareti esnasında "Çözüm şimdi" şeklinde slogan atmasını çözüme yönelik bölgedeki isteğin bir ifadesi olarak gören Ban, "Güçlü bir sorumluluk duygusu hissettim. Gözlemlerime göre, Ada'da çözüm mümkün ve ulaşılabilir" diye konuştu.

Genel Sekreter, görüşmeleri sırasında Rum tarafı liderinin bir önerisi olacağını belirterek, "Başkan Hristofyas önümüzdeki Kuzey tarafındaki seçimlere rağmen bana resmi pazarlıkların devamı için yeni bir plan ortaya koyacağını söyledi." dedi. Ban Ki-moon, Hristofyas'ın nasıl bir plan ile kendisine geleceği yönünde ayrıntılı bir açıklamada bulunmadı.

Cuma günü BM Genel Kurulu'na gelecek olan Goldstone raporu hakkında kendisinin yazacağı sunumun hazırlığı içinde olduğunu belirten Genel Sekreter, şu ana kadar İsrail, İsviçre ve Filistin yönetiminden talep edilen raporların kendisine sunulduğunu söyledi. Ban, şu ana kadar HAMAS'ın kendisine bir rapor hazırlayıp sunmadığından şikayetçi oldu.
 
Kaynak: CİHAN

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 09:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48