banner39

Ban'dan İsrail'e çözüme sadık kal çağrısı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'deki yeni hükümeti ''iki devletli'' çözüme sadık kalmaya çağırdı.

Arşiv 01.04.2009, 23:30 01.04.2009, 23:30
Ban'dan İsrail'e çözüme sadık kal çağrısı


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'deki yeni hükümetin İsrail-Filistin sorunuyla ilgili olarak ''iki devletli'' çözüme sadık kalmasını istedi.

BM Sözcüsü Michelle Montas tarafından yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, İsrail'de yeni hükümetin kurulmasından memnuniyet duyduğu ve yeni göreve gelen Başbakan Benjamin Netanyahu ile bölgedeki barış ve güvenlik konularında birlikte çalışmayı istediği belirtildi.

Genel Sekreter Ban, açıklamasında, Netanyahu ile birlikte çalışmayı düşündüğü konuların başında ''İsrail devletiyle yan yana ve barış içinde yaşayan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını ve kapsamlı bir Arap-İsrail barışını amaçlayan Orta Doğu barış sürecinin yeniden başlamasının'' geldiğini kaydetti.

Montas, gazetecilerin Genel Sekreter Ban'ın neden bu açıklamayı yaptığını sormaları üzerine, Genel Sekreter'in yeni kurulan hükümetlerle ilgili olarak pek fazla açıklama yapmadığını, bu açıklamanın amacının ''İsrail tarafından verilen taahhütlerin altını çizmek'' olduğunu belirtti.

İsrail Dışişleri Bakanı Avidor Lieberman, bugün yaptığı bir açıklamada "İsrail, Yol Haritası'na her bakımdan bağlı olmasına karşılık, Annapolis süreci için bir taahhüdü yoktur" demişti.


Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?